УЕФА Куп на победниците на куповите

УЕФА Куп на победниците на куповите било фудбалско натпреварување организирано од УЕФА, во кое се натпреварувале победниците на домашните купови од скоро сите европски лиги. Првото издание било одржано во сезоната 1960-61, а последното во сезоната 1998-99. Натпреварувањето било тогаш прекинато со цел да се зголеми квалитетот на Лигата на шампионите. Победниците на домашните купови од тогаш стекнувале право на директно учество во Купот на УЕФА, натпреварување подоцна преименувано во Лига Европа.

УЕФА Куп на победниците на куповите
РегионЕвропа (УЕФА)
Основана1960
Згасната1999
Број на клубови32 (прво коло)
Тековен првакЛацио Лацио (1-ва титула)
(1998–1999)
Најмногу титулиБарселона Барселона
(4 титули)
Мрежно местоUEFA Cup Winners' Cup
Трофеј

Ниту еден освојувач на ова натпреварување не успеал да го одбрани трофејот. Најуспешен клуб во историјата била Барселона со 4 титули, додека последната титула ја освоил Лацио.

Победници

уреди
Клуч
  Натпреварот бил решен по продолженија
* Натпреварот бил решен по изведување пенали
& Натпреварот бил решен по преигрување
 • Колоната "Сезона" се однесува на сезоната на одржување на натпреварувањето и дава викилинк на статијата за таа сезона.
 • Викилинковите во колоната "Резултат" се однесуваат на статијата за финалето на натпреварувањето за таа сезона.
УЕФА Куп на победниците на куповите
Сезона Држава Победник[1] Резултат[1] Вицешампион[1] Држава Стадион[2] Гледачи[3]
1960–61   Италија   Фјорентина 2–0   Ренџерс   Шкотска   Стадион Иброкс, Глазгов 80,000
  Италија   Фјорентина 2–1   Ренџерс   Шкотска   Стадион Комунале, Фиренца 50,000
Фјорентина победила со вкупен резултат 4–1
1961–62   Шпанија   Атлетико Мадрид 3–0&[A 1]   Фјорентина   Италија   Некарштадион, Штутгарт 67,186
1962–63   Англија   Тотенхем 5–1   Атлетико Мадрид   Шпанија   Де Којп, Ротердам 49,143
1963–64   Португалија   Спортинг Лисабон 1–0&[A 2]   МТК   Унгарија   Стадион Босуил, Антверпен 17,132
1964–65   Англија   Вест Хем Јунајтед 2–0   Минхен 1860   Западна Германија   Вембли, Лондон 97,974
1965–66   Западна Германија   Борусија Дортмунд 2–1    Ливерпул   Англија   Хемпден Парк, Глазгов 41,657
1966–67   Западна Германија   Бајерн Минхен 1–0    Ренџерс   Шкотска   Штадишес, Нирнберг 69,480
1967–68   Италија   Милан 2–0   Хамбургер   Западна Германија   Де Којп, Ротердам 53,276
1968–69   Чехословачка   Слован Братислава 3–2   Барселона   Шпанија   Сент Јакоб Парк, Базел 19,478
1969–70   Англија   Манчестер Сити 2–1   Гурник Забже   Полска   Пратер стадион, Виена 7,968
1970–71   Англија   Челси 2–1&[A 3]   Реал Мадрид   Шпанија   Караискакис, Пиреј 66,000
1971–72   Шкотска   Ренџерс 3–2   Динамо Москва   СССР   Камп Ноу, Барселона 24,701
1972–73   Италија   Милан 1–0   Лидс Јунајтед   Англија   Кафтанзоглио, Солун 40,154
1973–74   Источна Германија   Магдебург 2–0   Милан   Италија   Де Којп, Ротердам 6,461
1974–75   СССР   Динамо Киев 3–0   Ференцварош   Унгарија   Сент Јакоб Парк, Базел 10,897
1975–76   Белгија   Андерлехт 4–2   Вест Хем Јунајтед   Англија   Стадион Хејсел, Брисел 58,000
1976–77   Западна Германија   Хамбургер 2–0   Андерлехт   Белгија   Олимписки стадион, Амстердам 66,000
1977–78   Белгија   Андерлехт 4–0   Австрија Виена   Австрија   Паркот на принцовите, Париз 48,769
1978–79   Шпанија   Барселона 4–3    Ф. Диселдорф   Западна Германија   Сент Јакоб Парк, Базел 58,000
1979–80   Шпанија   Валенсија 0–0*[A 4]   Арсенал   Англија   Стадион Хејсел, Брисел 40,000
1980–81   СССР   Динамо Тбилси 2–1   Карл Цајс Јена   Источна Германија   Рајнштадион, Диселдорф 8,000
1981–82   Шпанија   Барселона 2–1   Стандард   Белгија   Камп Ноу, Барселона 100,000
1982–83   Шкотска   Абердин 2–1    Реал Мадрид   Шпанија   Улеви, Гетеборг 17,804
1983–84   Италија   Јувентус 2–1   Порто   Португалија   Сент Јакоб Парк, Базел 60,000
1984–85   Англија   Евертон 3–1   Рапид Виена   Австрија   Де Којп, Ротердам 38,500
1985–86   СССР   Динамо Киев 3–0   Атлетико Мадрид   Шпанија   Стад де Жерлан, Лион 39,300
1986–87   Холандија   Ајакс 1–0   Локомотива Лајпциг   Источна Германија   Стадион Спирос Луис, Атина 35,000
1987–88   Белгија   Мехелен 1–0   Ајакс   Холандија   Стад де ла Мено, Стразбур 39,446
1988–89   Шпанија   Барселона 2–0   Сампдорија   Италија   Ванкдорф стадион, Берн 45,000
1989–90   Италија   Сампдорија 2–0    Андерлехт   Белгија   Улеви, Гетеборг 20,103
1990–91   Англија   Манчестер Јунајтед 2–1   Барселона   Шпанија   Де Којп, Ротердам 45,000
1991–92   Германија   Вердер Бремен 2–0   Монако   Франција   Луж, Лисабон 16,000
1992–93   Италија   Парма 3–1   Ројал Антверпен   Белгија   Вембли, Лондон 37,393
1993–94   Англија   Арсенал 1–0   Парма   Италија   Стадион Паркен, Копенхаген 33,765
1994–95   Шпанија   Реал Сарагоса 2–1    Арсенал   Англија   Парк на принцовите, Париз 42,424
1995–96   Франција   Париз Сен Жермен 1–0   Рапид Виена   Австрија   Стадион Крал Бодуен, Брисел 37,500
1996–97   Шпанија   Барселона 1–0   Париз Сен Жермен   Франција   Де Којп, Ротердам 36,802
1997–98   Англија   Челси 1–0   Штутгарт   Германија   Стадион Росунда, Стокхолм 30,216
1998–99   Италија   Лацио 2–1   Мајорка   Шпанија   Вила Парк, Бирмингем 33,000

Нотес

уреди
 1. Првото финале, било одиграно на Хемпден Парк во Глазгов, и завршило 1–1.[4]
 2. Првото финале, било одиграно на Хејсел во Брисел, и завршило 3–3.[5]
 3. Првото финале се одиграло два дена порано, завршило 1–1.[6]
 4. По 90 минути и продолженија натпреварот завршил 0–0. Валенсија победила по изведување пенали 5–4.[7]

Погледнете исто така

уреди

Наводи

уреди
 1. 1,0 1,1 1,2 Stokkermans, Karel (26 January 2000). „European Cup Winners' Cup“. Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation (RSSSF). Посетено на 8 July 2010.
 2. Ross, James M. (31 May 1999). „European Cup Winners' Cup Finals 1961–99“. Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation (RSSSF). Посетено на 8 July 2010.
 3. „UEFA Cup Winners' Cup: All-time finals“. Union of European Football Associations (UEFA). 30 June 2005. Посетено на 10 August 2014.[мртва врска]
 4. „1961/62: Atletico break Fiorentina's grip“. UEFA. 1 June 1962. Архивирано од изворникот на 4 September 2015. Посетено на 28 February 2012.
 5. „1963/64: Sporting at the second attempt“. UEFA. 1 June 1964. Архивирано од изворникот на 29 June 2010. Посетено на 28 February 2012.
 6. „1970/71: Replay joy for Chelsea“. UEFA. 1 June 1971. Архивирано од изворникот на 1 May 2010. Посетено на 28 February 2012.
 7. Stokkermans, Karel (9 January 2008). „Cup Winners' Cup 1979–80“. RSSSF. Посетено на 28 February 2012.

Надворешни врски

уреди