Оверњ-Рона-Алпи

регион во Франција

Оверњ-Рона-Алпи (француски: Auvergne-Rhône-Alpes, франкопровансалски: Ôvèrgne-Rôno-Ârpes, окситански: Auvèrnhe Ròse Aups) — регион во Франција, создаден со територијалната реформа од 2014 г. спојувајќи ги дотогашните региони Оверњ и Рона-Алпи. Новиот регион стапил на сила на 1 јануари 2016 г. по регионалните избори од декември 2015 г.[1]

Оверњ-Рона-Алпи
Auvergne-Rhône-Alpes
Грб на Оверњ-Рона-Алпи
Земја Франција
ПрефектураЛион
Департмани
Управа
 • ПретседателЛоран Вокје (Р)
Површина
 • Вкупна69.711 км2 (26,916 ми2)
Население (2012)
 • Вкупно7.695.264
 • Густина110/км2 (290/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Регионот зафаќа површина од 69.711 км2 и има население од 7.695.264 жители, на второ место по земјата, по Ил де Франс.[2]

Географија

уреди

Оверњ-Рона-Алпи граничи со регионите Окситанија и Прованса-Алпи-Азурен Брег на југ, Бургундија-Франш Конте на север, Нова Аквитанија на запад, Швајцарија (кантоните Женева, Вале и Во) и Италија (Аостинска Долина и Пиемонт) на североисток и исток.

Департмани

уреди

Регионот ги опфаќа следниве департмани:

Позначајни населени места

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „La carte à 13 régions définitivement adoptée“. Le Monde. Agence France-Presse. 17 December 2014. Посетено на 13 January 2015.
  2. „Insee - Populations légales 2012 - Populations légales 2012 des régions“. INSEE. Посетено на 16 January 2015.

Надворешни врски

уреди