Куп на шампиони 1984/85

Куп на шампиони 1984/85 — 30-то издание на Купот на шампионите, најсилното европскоо клупско фудбалско натпреварување. Финале било одиграно на 29 мај 1985 на стадионот Хејсел во Брисел. На тој меч Јувентус издвоил победа над Ливерпул со резултат 1-0, со голот на Мишел Платини. За Јувентус тоа било прва титула. Финалето останало во сенката на Хејселската трагедија во која настрадале 39 навивачи.

Куп на шампиони 1984/85
Податоци за купот
Датуми19 септември 1984 — 29 мај 1985
Екипи32
Финале
ШампиониИталија Јувентус (1-ви титула)
Вице-шампионАнглија Ливерпул
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Шведска Торбјорн Нилсен
Франција Мишел Платини (7 голови)

РезултатиУреди

КвалификацииУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Илвес   1:6   Јувентус 0:4 1:2
Грасхопер   4:3   Хонвед 3:1 1:2
Валеранга   3:5   Спарта Прага 3:3 0:2
Лабиноти Елбасан   0:6   Лингби 0:3 0:3
Бордо   3:2   Атлетик Билбао 3:2 0:0
Динамо Букурешт   5:3   Омонија 4:1 1:2
Левски Спартак   3:3   Штутгарт 1:1 2:2
Трабзонспор   1:2   Днепро Днепропетровск 1:0 0:3
Абердин   3:3 (4:5)пен.   Динамо Берлин 2:1 1:2
Австрија Виена   8:0   Валета 4:0 4:0
Лех Познањ   0:5   Ливерпул 0:1 0:4
Црвена Ѕвезда   3:4   Бенфика 3:2 0:2
Авенир Беген   0:17   Гетеборг 0:8 0:9
ИА   2:7   Беверен 2:2 0:5
Фејенорд Ротердам   1:2   Панатинајкос 0:0 1:2
Линфилд   1:1   Шемрок Роверс 0:0 1:1

ОсминафиналеУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Јувентус   6:2   Грасхопер 2:0 4:2
Спарта Прага   2:1   Лингби 0:0 2:1
Бордо   2:1   Динамо Букурешт 1:0 1:1
Левски Спартак   3:3   Днепро Днепропетровск 3:1 0:2
Динамо Берлин   4:5   Австрија Виена 3:3 1:2
Ливерпул   3:2   Бенфика 3:1 0:1
Гетеборг   2:2   Беверен 1:0 1:2
Панатинајкос   5:4   Линфилд 2:1 3:3

ЧетвртфиналеУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Јувентус   3:1   Спарта Прага 3:0 0:1
Бордо   2:2 (5:3) п. ј   Днепро Днепропетровск 1:1 1:1
Австрија Виена   2:5   Ливерпул 1:1 1:4
Гетеборг   2:3   Панатинајкос 0:1 2:2

ПолуфиналеУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Јувентус   3:2   Бордо 3:0 0:2
Ливерпул   5:0   Панатинајкос 4:0 1:0

ФиналеУреди

29 May 1985
Јувентус   1–0   Ливерпул Стадион Хејсел, Брисел
Гледачи: 59,000
Судија: Андре Дајна (Швајцарија)
Платини   56' (пен.) Извештај

ОсвојувачУреди

Победник на Лигата на шампионите 1984/85.
 
 Јувентус
1. титула