Куп на шампиони 1990/91

Куп на шампиони 1990/91 — 36-то издание од Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето било одиграно на 29 мај 1991 година на стадионот Свети Никола во Бари. На тој натпревар Црвена Ѕвезда го победила Олимпик Марсеј по изведување на пенали. За Црвена Ѕвезда тоа била прва титула во ова натпреварување. Црвена Ѕвезда станала втора источноевропска екипа по Стеауа која го освоила ова натпреварување.

Куп на шампиони 1990/91
Податоци за купот
Датуми19 септември 1990 - 29 мај 1991
Екипи31 (from 1 confederation)
Финале
ШампиониСоцијалистичка Федеративна Република Југославија Црвена Ѕвезда
(1. титула)
Вице-шампионФранција Олимпик Марсеј
Статистики за купот
Одиграни натпревари59
Постигнати голови188 (3.19 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Франција Жан-Пјер Папен (6 голови)
Австрија Петер Пакулт (6 голови)

Ова издание од Купот на шампионите требало да го најави враќањето на англиските екипи на европската сцена по несреќата на стадионот Хејсел во 1985 година и суспензијата за учество во европските натпреварувања, но суспензијата за Ливерпул била продолжена за уште една сезона, додека на Астон Вила и било дозволено натпреварување во УЕФА Купот. Местото на Ливерпул не било пополнето со повикување на некој друг клуб, наместо тоа, Милан бил слободен во првото коло. Исто така, и покрај освојувањето на холандската лига на Ајакс му било забрането учество во ова издание од Купот на шампионите.

РезултатиУреди

КвалификацииУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
АПОЕЛ   2:7   Баерн Минхен 2:3 0:4
Акирејри   1:3   ЦСКА Софија 1:0 0:3
Динамо Букурешт   5:1   Сент Патрикс Атлетик 4:0 1:1
Порто   13:1   Портдаун 5:0 8:1
Црвена Ѕвезда   5:2   Грасхопер 1:1 4:1
Валета   0:10   Ренџерс 0:4 0:6
Унион Луксембург   1:6   Динамо Дрезден 1:3 0:3
Малме   5:4   Бешикташ 3:2 2:2
Наполи   5:0   Ујпешт Дожа 3:0 2:0
Спарта Прага   0:4   Спартак Москва 0:2 0:2
Оденсе   1:10   Реал Мадрид 1:4 0:6
Сваровски Тирол   7:1   Лахти 5:0 2:1
Милан   слободен - -
Лилестрем   1:3   Клуб Брухе 1:1 0:2
Лех Познањ   5:1   Панатинаикос 3:0 2:1
Олимпик Марсеј   5:1   Динамо Тирана 5:1 0:0

ОсминафиналеУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Баерн Минхен   7:0   ЦСКА Софија 4:0 3:0
Динамо Букурешт Предлошка:Country data РУМ 0:4   Порто 0:0 0:4
Црвена Ѕвезда   4:1   Ренџерс 3:0 1:1
Динамо Дрезден   2:2   Малме 1:1 1:1 (5:4)пен.
Наполи   0:0   Спартак Москва 0:0 0:0 (3:5)пен.
Реал Мадрид   11:3   Сваровски Тирол 9:1 2:2
Милан   1:0   Клуб Брухе 0:0 1:0
Лех Познањ   4:8   Олимпик Марсеј 3:2 1:6

ЧетвртфиналеУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Баерн Минхен   3:1   Порто 1:1 2:0
Црвена Ѕвезда   6:0   Динамо Дрезден 3:0 3:0 1
Спартак Москва   3:1   Реал Мадрид 0:0 3:1
Милан   1:4   Олимпик Марсеј 1:1 0:3 2

1 Натпреварот во Дрезден бил прекинат во 78-та минута поради нередите кои биле предизвикани од страна на домашните навивачи. Во моментот на прекинот Црвена Ѕвезда водела со резултат 2:1, а натпреварон бил регистриран со службен резултат 3:0 во корист на гостинската екипа.

2 Во 88-та минута при резултат 1:0 за Олимпик Марсеј, дошло до прекин поради прекинување на струја. Милан одбил да го продолжи мечот по разрешувањето на затемнувањето, па затоа мечот бил регистриран со службен резултат.

ПолуфиналеУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Баерн Минхен   3:4   Црвена Ѕвезда 1:2 2:2
Спартак Москва   2:5   Олимпик Марсеј 1:3 1:2

ФиналеУреди

29 мај 1991.
Црвена Ѕвезда   0 – 0 (прод.)   Олимпик Марсеј Стадион Свети Никола, Бари
Публика: 56.000
Судија: Тулио Ланезе  


Просинечки  
Биниќ  
Белодедиќ  
Михајловиќ  
Панчев  

5 – 3 (пен.)


  Аморос
  Касони
  Папен
  Мозер