Лукаш Тeодорчик (роден на 3 јуни 1991 г.) — полски професионален фудбалер, напаѓач на Удинезе.

Лукаш Теодорчик
Łukasz Teodorczyk2016.jpg
Теодорчик со Динамо Киев во 2016 година
Лични податоци
Полно име Лукаш Теодорчик
Роден на 3 јуни 1991 (1991-06-03) (28 г.)
Роден во Журомин, Полска
Држава  Полска
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција Напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Удинезе Удинезе
Број 91
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008–2009 Вкра Журомин
2010–2012 Полонија Полонија Варшава 30 (8)
2013–2014 Лех Познањ Лех Познањ 50 (24)
2014–2017 Динамо Киев Динамо Киев 24 (10)
2016–2018 Андерлехт Андерлехт 71 (37)
2018- Удинезе Удинезе 6 (0)
Репрезентација
2010 Полска Полска до 20 години 3 (2)
2011–2012 Полска Полска до 21 година 6 (2)
2013– Полска Полска 11 (4)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 12 март 2017.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 14 ноември 2016

Репрезентативна кариераУреди

Во 2010 година, Теодорчик бил именуван во составот на Полска до 20 години. На својот прв натпревар за Полска во оваа возрасна категорија, тој постигнал два гола во победата од 3–2 во пријателски натпревар над Швајцарија.[1]

На 6 јуни 2011 година, тој дебитирал за составот на Полска до 21 година, влегувајќи од клупата на пријателскиот натпревар против Грција. На првиот квалификациски натпревар во оваа возрасна категорија, тој постигнал два гола за Полска во гостинската победа од 3–0 над Албанија.[2]

Теодорчик дебитирал за сениорскиот тим на Полска на 2 февруари 2013 година на пријателскиот натпревар против Романија и постигнал два гола и една асистенција во победата на полскиот тим од 4–1. Својот прв гол во полскиот дрес во официјален натпревар, Теодорчик го постигнал против Сан Марино во натпревар кој Полска го добила со 5–0.

Репрезентативни головиУреди

# Датум Противник Гол Резултат Натпреварување
1. 2 февруари 2013   Романија 2–0 4–1 Пријателски натпревар
2. 3–0
3. 26 март 2013   Сан Марино 4–0 5–0 Квалификации за СП 2014
4. 14 ноември 2016   Словенија 1–1 1–1 Пријателски натпревар

УспесиУреди

КлупскиУреди

  Динамо Киев
  Лех Познањ

НаводиУреди

  1. „Schweiz U20 — Polen U20 2:3“ (германски). Transfermarkt. 
  2. Perfect start for Poland against Albania UEFA; 2 септември 2011

Надворешни врскиУреди