Куп на шампиони 1983/84

Куп на шампиони 1983/84 — 29-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето било одиграно на 30 мај 1984 на Олимпискиот стадион во Рим. На тој меч Ливерпул го победил тимот на Рома по подоброто изведување на пенали. За Ливерпул тоа била четврта титула во ова натпреварување.

Куп на шампиони 1983/84
Податоци за купот
Датуми14 септември 1983 — 30 мај 1984
Екипи32
Финале
ШампиониАнглија Ливерпул (4-ти титула)
Вице-шампионИталија Рома
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)СССР Виктор Сокол (7 голови)

РезултатиУреди

КвалификацииУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Оденсе   0:6   Ливерпул 0:5 0:1
Лех Познан   2:4   Атлетик Билбао 2:0 0:4
Ајакс   0:2   Олимпијакос 0:0 0:2
Бенфика   6:2   Линфилд 3:0 3:2
Ѓер   4:1   Викингур 2:1 2:0
Динамо Минск   3:2   Грасхопер 1:0 2:2
Лахти   0:4   Динамо Букурешт 0:1 0:3
Хамбургер   -   Влазнија - -
Фенербахче   0:5   Бохемијанс Прага 0:1 0:4
Рапид Виена   4:3   Нант 3:0 1:3
Етлон Таун   4:11   Стандард Лијеж 2:3 2:8
Хамрун Спартанс   0:6   Данди Јунајтед 0:3 0:3
ЦСКА Софија   4:4   Омонија 3:0 1:4
Рома   4:2   Гетеборг 3:0 1:2
Динамо Берлин   6:1   Jeunesse Esch 4:1 2:0
Партизан   5:1   Викинг 5:1 0:0

Осмина финалаУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Ливерпул   1:0   Атлетик Билбао 0:0 1:0
Олимпијакос   1:3   Бенфика 1:0 0:3
Ѓер   4:9   Динамо Минск 3:6 1:3
Динамо Букурешт   5:3   Хамбургер 3:0 2:3
Бохемијанс Прага   2:2   Рапид Виена 2:1 0:1
Стандард Лијеж   0:4   Данди Јунајтед 0:0 0:4
ЦСКА Софија   0:2   Рома 0:1 0:1
Динамо Берлин   2:1   Партизан 2:0 0:1

ЧетвртфиналеУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Ливерпул   5:1   Бенфика 1:0 4:1
Динамо Минск   1:2   Динамо Букурешт 1:1 0:1
Рапид Виена   2:2   Данди Јунајтед 2:1 0:1
Рома   4:2   Динамо Берлин 3:0 1:2

ПолуфиналеУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Ливерпул   3:1   Динамо Букурешт 1:0 2:1
Данди Јунајтед   2:3   Рома 2:0 0:3

ФиналеУреди

30 мај 1984
Ливерпул   1–1
(4–2 пен.)
  Рома Олимписки стадион, Рим
Гледачи: 69,693
Судија: Ерик Фредриксон (Шведска)
Нил   13' Извештај Пруцо   42'
  Пенали  
Никол  
Нил  
Сјунс  
Раш  
Кенеди  
4–2   Ди Барлотомеј
  Конти
  Риџети
  Грациани