Давид Холман

Давид Холман (роден на 17 март 1993) — унгарски фудбалер кој игра за Слован Братислава.

Тој го одиграл својот прв натпревар во лигата на 17 јануари 2012 година. Во почетокот на зимскиот период на почетокот на 2015 година, Холман бил позајмен во Полска одЛех Познањ, кој имал можност да го купи.

КариераУреди

ФеренцварошУреди

На 5 мај 2012 година, Холман го одиграл својот прв натпревар во екипата на Ференцварош против Сиофок во сезоната 2011-12 на Унгарската лига.[1]

На 12 ноември 2012 година, тој го потпиша својот прв професионален договор со Ференцварош.[2]

На 10 август 2013 година, Холман го постигнал својот прв гол во Унгарската лига кога играше против носителите на титулата, Ѓир во 58. минута во сезоната 2013-14.[3]

На 9 декември 2014, Холман го продолжи договорот со Ференцварош.[4]

Лех ПознањУреди

На 16 јануари 2015 година, Ференцварош му го позајмил Холман на Екстракласа клубот Лех Познањ за една година.[5][6]

На 15 август 2017 година, Холман беше потпишан од словачкиот клуб ФК Слован Братислава. Исто така беше откриено дека Слован Братислава платил 700.000 евра за унгарскиот напаѓач.[7]

Статистика за кариератаУреди

КлубУреди

Од 10 октомври 2016 година. [8]

ПочестиУреди

КлубУреди

Лех Познањ
Слован Братислава
  • Словачки куп : 2017-18

НаводиУреди

  1. „Ferencváros-Siófok (0-1)“. tempofradi.hu. 2012-05-19. Посетено на 2013-05-27.
  2. „Holman Dávid aláírt“. Fradi.hu. 2012-11-12. Посетено на 2013-05-27.
  3. „NB I: az FTC bombagólokkal nyert a Győr otthonában“. Nemzeti Sport online. 2013-08-10. Посетено на 2014-06-08.
  4. „FTC: az U-válogatott támadó három évre aláírt“. Nemzeti Sport. 9 December 2014.
  5. „FTC: Holman Dávid a Lech Poznané egy évre - hivatalos“. Nemzeti Sport. 16 January 2015.
  6. „David Holman joins Lech on loan from Ferencvaros“. Official Lech Poznań Website. 16 January 2015.
  7. „DVSC: Holman 700 ezer euróért a Slovanhoz szerződött – hivatalos“ [DVSC: Holman was signed by Slovan Bratislava - official] (унгарски). Nemzetisport.hu. 15 August 2017. Посетено на 15 August 2017.
  8. „Dávid Holman“. Soccerway. Посетено на 20 July 2015.

Надворешни врскиУреди