Куп на шампиони 1959/60

Куп на шампиони 1959/60 — 5-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето е одиграно на 18 мај 1960 година на стадионот Хемпден парк во Глазгов. Во тој меч Реал Мадрид издвоил победа над Ајнтрахт Франкфурт со резултат 7:3, што претставува најголем број на голови постигнати во едно финале на Купот на шампионите. Ова за Реал Мадрид претставувала рекордна петта титула во низа.

Куп на шампиони 1959/60
Податоци за купот
Датуми26 август 1959 — 18 мај 1960 година
Екипи26
Финале
ШампиониШпанија Реал Мадрид
(5. титула)
Вице-шампионГерманија Ајнтрахт Франкфурт
Статистики за купот
Одиграни натпревари29
Постигнати голови129 (4.45 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Унгарија Ференц Пушкаш (12 голови)

Квалификации уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Женес   6:2   Лоч 5:0 1:2
Фенербахче   4:3   Чепел 1:1 3:2
Ница   4:3   Шамрок Роверс 3:2 1:1
Форверц Берлин   2:3   Вулверхемптон Вондерерс 2:1 0:2
Олимпијакос   3:5   Милан 2:2 1:3
ЦСКА Софија   4:8   Барселона 2:2 2:6
Ренџерс   7:2   Андерлехт 5:2 2:0
Црвена Ѕвезда Братислава   4:1   Порто 2:1 2:0
Линфилд   3:7   Гетеборг 2:1 1:6
Винер Спорт-Клуб   2:1   Петролул Плоешти 0:0 2:1
Ајнтрахт Франкфурт   -1   КуПС

Забелешка: Реал Мадрид, Црвена Ѕвезда, Јанг Бојс, Б 1909 и Спарта Ротердам директно се пласирале во осмина финалето.

1 КуПС се повлекол од натпреварувањето.

Осмина финале уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Фенербахче   3:31   Ница 2:1 1:2
Реал Мадрид   12:2   Женес 7:0 5:2
Милан   1:7   Барселона 0:2 1:5
Црвена Ѕвезда   1:4   Вулверхемптон Вондерерс 1:1 0:3
Јанг Бојс   2:5   Ајнтрахт Франкфурт 1:4 1:1
Б 1909   2:5   Винер Спорт-Клуб 0:3 2:2
Спарта Ротердам   4:42   Гетеборг 3:1 1:3
Ренџерс   5:4   Црвена Ѕвезда Братислава 4:3 1:1

1 Ница го победила Фенербахче со резултат 5:1 во одлучувачкиот меч и со тоа се пласирала во четвртфиналето.

2 Спарта Ротердам го победила Гетеборг со резултат 3:1 во одлучувачкиот меч и со тоа се пласирала во четвртфиналето.

Четвртфинале уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Ница   3:6   Реал Мадрид 3:2 0:4
Барселона   9:2   Вулверхемптон Вондерерс 4:0 5:2
Ајнтрахт Франкфурт   3:2   Винер Спорт-Клуб 2:1 1:1
Спарта Ротердам   3:31   Ренџерс 2:3 1:0

1 Ренџерс ја победил Спарта Ротердам со резултат 3:2 во одлучувачкиот меч и со тоа се пласирал во полуфиналето.

Полуфинале уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Реал Мадрид   6:2   Барселона 3:1 3:1
Ајнтрахт Франкфурт   12:4   Ренџерс 6:1 6:3

Финале уреди

18 мај 1960 година
Реал Мадрид   7–3   Ајнтрахт Франкфурт Хемпден парк, Глазгов
Публика: ~135.000
Судија: Џон Моет (Шкотска)
Ди Стефано   27'   30'   73'
Пушкаш   46'   56'   60'   71'
Крес   18'
Стејн   72'   75'