Лукас Франсоа Бернар Ернандес (роден на 14 февруари 1996 г.), познат и едноставно само како Лукас — француски фудбалер, играч од одбраната на Бајерн Минхен.

Лукас Ернандес
Лични податоци
Полно име Лукас Франсоа Бернар Ернандес
Роден на 14 февруари 1996(1996-02-14)(28 г.)
Роден во Марсеј, Франција
Држава Франција Франција
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција Одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Бајерн Минхен Бајерн Минхен
Број 21
Младинска кариера
2005–2007 Рајо Махадаонда
2007–2014 Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2014–2015 Атлетико Мадрид Б Атлетико Мадрид Б 21 (1)
2014–2019 Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид 67 (1)
2019– Бајерн Минхен Бајерн Минхен 74 (1)
Репрезентација
2012 Франција Франција 16 1 (0)
2014 Франција Франција 18 2 (0)
2014–2015 Франција Франција 19 13 (0)
2015 Франција Франција 20 3 (0)
2016–2017 Франција Франција 21 5 (0)
2018– Франција Франција 33 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 29 април 2017
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 18 ноември 2016

Клупска кариера уреди

 
Ернандес со Атлетико

Роден во Марсеј, Франција, во моментот кога неговиот татко Жан-Франсоа играл за Олимпик Марсеј, Лукас се приклучил на младинската школа на Атлетико Мадрид во 2007 година на 11-годишна возраст.[1]

На 9 ноември 2013 година, додека сè уште бил јуниор, тој бил повикан во сениорскиот состав на Атлетико Мадрид од менаџерот Диего Симеоне за натпревар против Виљареал во рамките на Ла лига,[2] но сепак не добил шанса на натпреварот кој завршил со резултат 1–1.[3]

Својот прв сениорски натпревар во кариерата, Лукас го одиграл на 26 април 2014 година, настапувајќи за Атлетико Мадрид Б во поразот од 0–1 против Реал Сосиедад Б во Сегунда Дивизион Б.[4] Тој одиграл уште три натпревари за резервниот тим во сезоната, и помогнал тимот да се избори за опстанок; тој исто така потпишал нов договор со клубот во јуни 2014 година, со важност до 2018 година.[5]

Лукас првиот натпревар за првиот тим на Атлетико Мадрид го одиграл во декември 2014 година, одигрувајќи ги сите 90 минути во гостинската победа од 3–0 против Оспиталет во рамките на Копа дел Реј.[6] Своето деби во Ла лигата, Лукас го забележал на натпреварот против Атлетик Билбао, натпревар кој неговиот клуб го добил со 4–1, а Лукас влегол во игра од клупата за резервни играчи.[7]

На 10 август 2015 година, Лукас го обновил договорот до 2019 година и дефинитивно напредувал во првиот тим на Атлетико Мадрид.[8] На 15 март 2016 година, Лукас го одиграл својот прв натпревар во Лигата на шампионите, заменувајќи го повредениот Диего Годин во продолженијата од осминафиналниот натпревар против ПСВ Анјндховен (0–0 по 120 минути, 8–7 победа по изведување пенали);[9] тој исто така влегол во игра во продолженијата во финалето од Лигата на шампионите, натпревар кој Атлетико Мадрид го загубил на изведување пенали од Реал Мадрид.[10]

Статистика уреди

Клуб уреди

(Податоци до 29 април 2017 година) [11]

Клуб Сезона Лига Куп Континентални Друго Вкупно
Дивизија Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Атлетико Мадрид 2014–15 Ла лига 1 0 3 0 0 0 0 0 4 0
2015–16 10 0 2 0 4 0 16 0
2016–17 12 0 5 0 3 0 20 0
Вкупно во кариерата 23 0 10 0 7 0 0 0 40 0

Личен живот уреди

Таткото на Лукас, Жан-Франсоа, бил исто така фудбалер и играл на позицијата среден бек. Тој исто така играл за Атлетико Мадрид[12]

Неговиот помлад брат, Тео, ја поминал школата на Атлетико Мадрид.[13] На 3 февруари 2017 година, Лукас бил уапсен поради сомнение за напад на својата девојка[14] која исто така била повикана да се појави на суд.[15]

Успеси уреди

Атлетико мадрид

Наводи уреди

 1. „Lucas Hernández: el 'jefazo' de la cantera“. Mundo Deportivo (шпански). 14 June 2013. Посетено на 6 December 2014.
 2. „Lucas Hernández: "Es un sueño poder estar en la convocatoria del primer equipo". Vavel (шпански). 9 November 2013. Посетено на 6 December 2014.
 3. „El Atlético saca provecho de su manual de supervivencia“. Marca (шпански). 10 November 2013. Посетено на 6 December 2014.
 4. „El Atlético B cayó de penalti en Zubieta“ (шпански). Atlético Madrid. 26 April 2014. Архивирано од изворникот на 2014-12-11. Посетено на 6 December 2014.
 5. „Lucas, primer 'fichaje'. Marca (шпански). 11 October 2014. Посетено на 6 December 2014.
 6. „L'Hospitalet 0–3 Atletico Madrid: Griezmann and Gabi grind out the win“. Goal.com. 3 December 2014. Посетено на 6 December 2014.
 7. „Griezmann fue Diego Costa“. Marca (шпански). 21 December 2014. Посетено на 21 December 2014.
 8. „Lucas Hernández renueva hasta el 2019“ (шпански). Atlético Madrid. 10 August 2015. Посетено на 10 August 2015.
 9. „Atlético Madrid overcome PSV in lengthy shoot-out“. UEFA.com. 15 March 2016. Посетено на 15 March 2016.
 10. 10,0 10,1 „Spot-on Real Madrid defeat Atlético in final again“. UEFA.com. 28 May 2016. Посетено на 30 May 2016.
 11. „Lucas Hernández Socceway Profile“. Посетено на 1 May 2017.
 12. „Lucas, el futuro jefe de la defensa“. ABC (шпански). 5 December 2014. Посетено на 6 December 2014.
 13. „Theo y Lucas, dos hermanos del Atlético sobre el campo 60 años después“. Mundo Deportivo (шпански). 6 February 2016. Посетено на 21 July 2016.
 14. „Atletico Madrid defender Lucas Hernandez arrested“. BBC Sport. 3 February 2017. Посетено на 3 February 2017.
 15. „Así fue la pelea entre Lucas Hernández y su pareja“. Sport (шпански). 7 February 2017. Посетено на 9 February 2017.

Надворешни врски уреди