Стефан Савиќ

црногорски фудбалер

Стефан Савиќ (црногорски кирилица: Стефан Савић), (Мојковац, 8 јануари 1991) – црногорски професионален фудбалер кој настапува за шпанскиот клуб Атлетико Мадрид и за фудбалската репрезентација на Црна Гора како Централен одбранбен играч.

Стефан Савиќ
Стефан Савић
Савиќ во дресот на Црна Гора
Лични податоци
Полно име Стефан Савиќ
Роден на 8 јануари 1991(1991-01-08)(33 г.)
Роден во Мојковац, СФР Југославија
Висина &100000000000001880000001,88 м[1]
Позиција Централен одбранбен играч
Клупски податоци
Сегашен клуб Атлетико Мадрид
Број 15
Младинска кариера
2006[2] ФК Брсково
2007–2009 ФК Борча
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2010 ФК Борча 27 (1)
2010–2011 Партизан 20 (1)
2011–2012 Манчестер Сити 12 (1)
2012–2015 ФК Фјорентина 86 (4)
2015– Атлетико Мадрид 171 (2)
Репрезентација
2007 Црна Гора П17[3] 3 (0)
2008–2010 Црна Гора П19[3] 7 (0)
2009–2010 Црна Гора П21[3] 5 (0)
2010– Црна Гора 62 (5)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 18 мај 2022

Роден во Мојковац, Савиќ ја започнал својата кариера во локалниот клуб ФК Брсково, пред да се пресели во ФК Борча, а потоа во ФК Партизан. Тој ја освоил дуплата круна со Партизан и потоа преминал во Манчестер сите за сума од 6 милиони фунтафунти, каде ја освоил премиерлигашката титула во својата единствена сезона во неа. Во 2012 година, се префрлил во ФК Фјорентина, настапувајќи преку 100 пати во текот на трите сезони пред да потпише за Атлетико Мадрид во 2015 година.

Савиќ има 41 настап за репрезентацијата на Црна Гора и постигнал 4 гола.

Кариера

уреди

Личен живот

уреди

Таткото на Стефан, Драган, бил претседател на собранието на Мојковац кога извршил самоубиство на 6 април 2011 година, кога Стефан имал 20 години.[4] Навивачите на Црвена ѕвезда, делии, кои немаат вообичаено немаат симпатии кон играчите и навивачите на Партизан, истакнале транспарент „Поддршка за Стефан Савиќ“ откако тој го изгубил татка си.[5]

Статистики

уреди

Меѓународни настапи

уреди
Обновено на 11 октомври 2016[6]
Репрезентација Година Настапи Голови
Црна Гора
2010 4 0
2011 8 2
2012 7 0
2013 6 0
2014 4 0
2015 7 1
2016 5 1
Total 41 4

Успеси

уреди

Клупски успеси

уреди
ФК Борча
Партизан
Манчестер сити
Атлетико Мадрид

Наводи

уреди
  1. http://www.clubatleticodemadrid.com/jugadores/stefan-savi-2015-2016
  2. „Stefan Savić: Fabregas i Aršavin ne glume zvezde“. blic.rs.
  3. 3,0 3,1 3,2 Вклучени се само официјалните натпревари на УЕФА
  4. Vecernje Novosti (Serbian) – 7 April 2011 – Ubio se gradonačelnik Mojkovca
  5. SMedia (Serbian): "Delije" pružaju podršku Saviću.
  6. „Savić, Stefan“. National Football Teams. Посетено на 12 October 2016.

Надворешни врски

уреди