Тијаго Мендес

Тијаго Кардозо Мендез, OIH (роден на 2 Мај 1981 година), едноставно познат како Тијаго (португалски изговор: [tiˈaɣu kɐɾˈdozu ˈmẽdɨʃ]), е португалски професионален фудбалер кој настапува за шпанскиот Атлетико Мадрид Тој во својата кариера играше во најголемите 4 европски лиги: Премиер лигата, Лига 1, Серија А и Ла Лига. Тој особено помина шест сезони со Тој особено помина шест сезони со Атлетико Мадрид, освојувајќи пет големи трофеи вклучувајќи ја и шампионската титула во 2013-14 година и Лигата на Европа во 2012 година.

Тијаго
Tiago Mendes - 01.jpg
Лични податоци
Полно име Тијаго Кардосо Мендес
Роден на 2 мај 1981 (1981-05-02) (40 г.)
Роден во Виана до Кастело, Португалија
Држава Португалија Португалија
Висина &100000000000001840000001,84 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Атлетико Мадрид
Број 5
Младинска кариера
1995–1996 Вианесе
1997–1998 Анкора Праиа
1998–1999 Брага
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1999–2002 Брага 62 (4)
2002–2004 Бенфика 75 (19)
2004–2005 Челси 34 (4)
2005–2007 Лион 56 (10)
2007–2011 Јувентус 42 (0)
2010–2017 Атлетико Мадрид 172 (17)
Репрезентација
2000–2002 Португалија под 21 21 (3)
2002–2015 Португлија 66 (3)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 24 April 2017.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 8 October 2015

За репрезентацијата на Португалија настапил повеќе од 60 пати, Тиаго ја претставуваше нацијата на две Светски првенства и Евро 2004.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди