Јан Облак (словенечки: Jan Oblak) (роден: 7 јануари 1993 во Шкофја Лока) - словенечки фудбалски голман.

Јан Облак
Облак во текот на претставувањето во Атлетико Мадрид во 2014
Лични податоци
Полно име Jan Oblak
Роден на 7 јануари 1993(1993-01-07)(31 г.)
Роден во Шкофја Лока, Словенија
Висина &100000000000001890000001,89 м[1]
Позиција Голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Атлетико Мадрид
Број 13
Младинска кариера
1999–2003 Лочан
2003–2004 НК Олипија Љубљана
2005–2009 НК Олипија Љубљана
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2010 НК Олипија Љубљана 34 (0)
2010–2014 Бенфика 16 (0)
2010Беира-Мар (позејмен) 0 (0)
2011Олханенсе (позејмен) 0 (0)
2011–2012Униао де Леириа (позејмен) 16 (0)
2012–2013Рио Аве (позејмен) 28 (0)
2014– Атлетико Мадрид 76 (0)
Репрезентација
2008 Словенија 15 1 (0)
2009 Словенија 16 2 (0)
2010–2012 Словенија 20 4 (0)
2009–2013 Словенија 21 18 (0)
2012– Словенија 13 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 13:34, 3 May 2017 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 14:00, 26 April 2017 (UTC)

Животопис

уреди

Професионална кариера

уреди

Благодарение на своите одлични одбрани во екипата на „Атлетико“ од Мадрид, Облак бил двапати по ред прогласен за најдобар фудбалер на Словенија, и тоа за 2015 и 2016 година.[2]

Наводи

уреди
  1. „Jan Oblak“. Atlético Madrid. Посетено на 27 April 2017.
  2. „Јан Облак е играч на годината во Словенија“, Вест, година XVII, 6,7 и 8 јануари 2017, стр. 42.