Бланкенбург (Тирингија)

општина во Германија

Бланкенбург (германски: Blankenburg) — општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Бланкенбург
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Бланкенбург (Тирингија) во рамките на Германија
Бланкенбург (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Општ. заед. Бад Тенштет
Градоначалник Јерн Зола (СГ)
Основни податоци
Површина 7,18 км2
Надм. височина 272 м
Население 160 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99955
Повик. бр. 036043
Местоположба на Бланкенбург во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Карта
Координати 51°12′0″N 10°45′0″E / 51.20000° СГШ; 10.75000° ИГД / 51.20000; 10.75000

Географија уреди

Местоположба уреди

Бланкенбург во северозападниот дел на Тириншката Котлина.

Источно од општината се наоѓа природната област Гросер Хорн.

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди