Хаусземерн

општина во Германија

Хаусземерн (германски: Haussömmern) — општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Хаусземерн
Градба во Хаусземерн
Градба во Хаусземерн
Градба во Хаусземерн
Хаусземерн во рамките на Германија
Хаусземерн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Општ. заед. Бад Тенштет
Градоначалник Денис Фојгт (СГ)
Основни податоци
Површина 6,42 км2
Надм. височина 260 м
Население 227 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99955
Повик. бр. 036041
Портал www.badtennstedt.de
Местоположба на Хаусземерн во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Карта
Координати 51°10′59″N 10°49′0″E / 51.18306° СГШ; 10.81667° ИГД / 51.18306; 10.81667

Географија уреди

Местоположба уреди

Хаусземерн се наоѓа помеѓу Гросенерих и Бад Тенштет.

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди