Мителземерн

општина во Германија

Мителземерн (германски: Mittelsömmern) — општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Мителземерн
Замок во Мителземерн
Замок во Мителземерн
Мителземерн is located in Германија
Мителземерн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Општ. заед. Бад Тенштет
Градоначалник Луц Калмус (СГ)
Основни податоци
Површина 10,08 км2
Надм. височина 290 м
Население 202 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99955
Повик. бр. 036041
Портал www.badtennstedt.de
Местоположба на Мителземерн во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Координати 51°12′23″N 10°48′48″E / 51.20639° СГШ; 10.81333° ИГД / 51.20639; 10.81333Координати: 51°12′23″N 10°48′48″E / 51.20639° СГШ; 10.81333° ИГД / 51.20639; 10.81333

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Мителземерн се наоѓа во близина на природната област Гросер Хорн.

Соседни општиниУреди

Соседни општини се Фрајенбесинген, Волфершвенда, Хорнземерн, Куцлебен, Хаусземерн, Брухштет и Бланкенбург.

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди