Куцлебен

општина во Германија

Куцлебен (германски: Kutzleben) — општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Куцлебен
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Куцлебен во рамките на Германија
Куцлебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Општ. заед. Бад Тенштет
Градоначалник Јанине Шефер
Основни податоци
Површина 18,45 км2
Надм. височина 205 м
Население 586 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99955
Повик. бр. 036041
Портал http://www.badtennstedt.de
Местоположба на Куцлебен во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Карта
Координати 51°12′0″N 10°45′0″E / 51.20000° СГШ; 10.75000° ИГД / 51.20000; 10.75000

Географија уреди

Местоположба уреди

Општината припаѓа на општинската заедница Бад Тенштет.

Општински единици уреди

Лиценземерн претставува дел од општината Куцлебен.

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди