Динвалд

општина во Германија

Динвалд (германски: Dünwald) — општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Динвалд
Средиштето на Беберштет
Средиштето на Беберштет
Средиштето на Беберштет
Грб на Динвалд
Динвалд во рамките на Германија
Динвалд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Месни единици 3
Градоначалник Франк Мајер (ДХС)
Основни податоци
Површина 28,89 км2
Надм. височина 449 м
Население 2.237 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99713 (Цаунреден),
99976 (Беберштет, Хипштет)
Повик. бр. 036076 (Хипштет)
036023 (Беберштет)
036029 (Цаунреден)
Портал www.duenwald.de
Местоположба на Динвалд во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Карта
Координати 51°19′0″N 10°26′0″E / 51.31667° СГШ; 10.43333° ИГД / 51.31667; 10.43333

Географија уреди

Местоположба уреди

Динвалд се наоѓа на ридскиот масив Дин.

Општински единици уреди

Општината Динвалд е составена од следниве единици:

  • Беберштет
  • Хипштет
  • Цаунреден

Историја уреди

Општината била создадена на 1 јануари 1994 година од поранешните општини Беберштет, Хипштет и Цаунреден.

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди