Хорнземерн

општина во Германија

Хорнземерн (германски: Hornsömmern) — општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Хорнземерн
Гостилница
Гостилница
Гостилница
Хорнземерн во рамките на Германија
Хорнземерн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Општ. заед. Бад Тенштет
Градоначалник Хајнц Шретер (СГ)
Основни податоци
Површина 4,32 км2
Надм. височина 282 м
Население 160 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99955
Повик. бр. 036041
Портал www.badtennstedt.de
Местоположба на Хорнземерн во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Карта
Координати 51°13′0″N 10°49′0″E / 51.21667° СГШ; 10.81667° ИГД / 51.21667; 10.81667

Географија

уреди

Местоположба

уреди

Селото се наоѓа во непосредна близина на Мителземерн.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди