Брухштет

општина во Германија

Брухштет (германски: Bruchstedt) — општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Брухштет
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Брухштет во рамките на Германија
Брухштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Општ. заед. Бад Тенштет
Градоначалник Валтер Тикхарт
Основни податоци
Површина 6,8 км2
Надм. височина 218 м
Население 277 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99955
Повик. бр. 036041
Портал www.badtennstedt.de
Местоположба на Брухштет во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Карта
Координати 51°10′0″N 10°46′0″E / 51.16667° СГШ; 10.76667° ИГД / 51.16667; 10.76667

Географија уреди

Местоположба уреди

Брухштет се наоѓа во Тириншката Котлина.

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди