Оперсхаузен

општина во Германија

Оперсхаузен (германски: Oppershausen) — општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Оперсхаузен
Старата велепоседничка куќа
Старата велепоседничка куќа
Старата велепоседничка куќа
Оперсхаузен во рамките на Германија
Оперсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Градоначалник Хелмут Лаун (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,61 км2
Надм. височина 220 м
Население 290 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99986
Повик. бр. 036028
Портал www.vg-vogtei.de
Местоположба на Оперсхаузен во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Карта
Координати 51°7′59″N 10°26′59″E / 51.13306° СГШ; 10.44972° ИГД / 51.13306; 10.44972

Географија

уреди

Местоположба

уреди

Оперсхаузен се наоѓа во непосредна близина на националниот парк Хајних.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди