Ментерода

општина во Германија

Ментерода (германски: Menteroda) — општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Ментерода
Селската црква во Ментерода
Селската црква во Ментерода
Селската црква во Ментерода
Ментерода во рамките на Германија
Ментерода
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Месни единици 4
Градоначалник Мартин Вакер
Основни податоци
Површина 27,35 км2
Надм. височина 431 м
Население 1.885 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99996
Повик. бр. 036029
Портал www.menteroda.de
Местоположба на Ментерода во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Карта
Координати 51°17′0″N 10°33′0″E / 51.28333° СГШ; 10.55000° ИГД / 51.28333; 10.55000

Географија уреди

Местоположба уреди

Ментерода се наоѓа јужно од селото Којла и на северниот раб од шумското подрачје Милхојзер Харт.

Општински единици уреди

Општината Ментерода е составена од следниве единици:

  • Клајнкојла
  • Ментерода
  • Золштет
  • Урбах

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди