Хербслебен

општина во Германија

Хербслебен (германски: Herbsleben) — општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Хербслебен
Општинското собрание
Општинското собрание
Грб на Хербслебен
Хербслебен is located in Германија
Хербслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Градоначалник Рајнхард Машер (ДХС)
Основни податоци
Површина 25,07 км2
Надм. височина 169 м
Население 2.924 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 117 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99955
Повик. бр. 036041
Портал www.gemeinde-herbsleben.de
Местоположба на Хербслебен во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Координати 51°7′0″N 10°49′59″E / 51.11667° СГШ; 10.83306° ИГД / 51.11667; 10.83306Координати: 51°7′0″N 10°49′59″E / 51.11667° СГШ; 10.83306° ИГД / 51.11667; 10.83306

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината се наоѓа на реката Унштрут и на истоимената велосипедска рута.

Општински единициУреди

Општината Хербслебен е составена од следниве единици:

  • Хербслебен
  • Клајнфаргула

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди