Фогтај (Тирингија)

општина во Германија

Фогтај (германски: Vogtei) — општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Била создадена на 31 декември 2012 со спојување на поранешните општини Лангула, Нидердорла и Обердорла.

Фогтај
Црква во Обердорла
Црква во Обердорла
Грб на Фогтај
Фогтај (Тирингија) is located in Германија
Фогтај (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Месни единици 3
Градоначалник Кристијан Хехт (независен)
Основни податоци
Површина 49,50 км2
Надм. височина 227 м
Население 4.353 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 88 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99986
Повик. бр. 03601
Местоположба на Фогтај во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Координати 51°9′25″N 10°25′40″E / 51.15694° СГШ; 10.42778° ИГД / 51.15694; 10.42778Координати: 51°9′25″N 10°25′40″E / 51.15694° СГШ; 10.42778° ИГД / 51.15694; 10.42778

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Фогтај се наоѓа во јужниот дел на округот Унштрут-Хајних, јужно од окружниот град Милхаузен.

Општински единициУреди

Општината Фогтај е составена од следниве места:

  • Обердорла
  • Нидердорла
  • Лангула

Соседни општиниУреди

Општината се граничи со Родеберг и Милхаузен на север, Оперсхаузен и Камерфорст на југ, со општините Наца и Халунген од округот Вартбург на југозапад, како и со местото Хајероде на општината Зидајхсфелд на запад.

Центар на ГерманијаУреди

Во местото Нидердорла се наоѓа центарот на Германија. Оваа точка е одредена како средна вредност од координатите на најсеверната и најјужната, како и на најисточната и најзападната точка.

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди