Суперкуп на Македонија во кошарка 2001

кошаркарско натпреварување

Суперкупот на Македонија 2001 било 2. издание на Суперкупот на Македонија во кошарка. Натпреварот се одиграл во спортската сала Градски Парк во Скопје во организација на Кошаркарскиот Сојуз на Македонија. Во ова издание првак бил Фершпед Работнички кој го примил пехарот „Македонски спорт“.[1][2]

Суперкуп на Македонија 2001
Детали за турнирот
Датум(и)9 октомври
ГрадСкопје
СалаГрадски Парк
Број на екипи2
2000
2002

Место на одржувањеУреди

Скопје
Спортска сала Градски Парк
Капацитет: 2,000

УчеснициУреди

Екипа Обезбеден пласман преку
Фершпед Работнички Првак во Првата Лига Мажи 2000/01
Никол Ферт Првак во Купот на Македонија 2001

НатпреварУреди

9 октомври 2001 Фершпед Работнички vs. Никол Ферт    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Суперкуп на Македонија
2001 Победник
 
Фершпед Работнички 1ватитула

ПризнанијаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Сичиќ во Николферт Г, Петровиќ во Куманово?“. dnevnik.com.mk. 5 октомври 2001. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 3 октомври 2015.
  2. „Првата Супер куп титула за Фершпед Работнички“. vest.com.mk. 13 октомври 2001. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 3 октомври 2015.

Надворешни врскиУреди