Суперкуп на Македонија (фудбал)

Македонскиот суперкуп — годишно натпреварување во фудбал. Клубови кои учествуваат се победниците од Првата македонска фудбалска лига и Купот на Македонија .

Ова натпреварување се игра од 2011 (во 2012 натпреварувањето не било одржано).[1] Исто така, и изданието 2016 не одржано помеѓу Вардар и Шкендија бидејќи Шкендија учествувала во квалификациите за Лига Европа.[2][3][4]

НатпревариУреди

2011Уреди

24 јули 2011
18:30
Шкендија 79 2 – 1 Металург Арена Филип II, Скопје
Гледачи: 2000
Судија: Димитар Мечкаровски (Скопје)
Мустафи   6' (пен..)
Сали   84'
Извештај Стевановиќ   87'

2013Уреди

28 јули 2013
20:00
Вардар 1 – 0 Тетекс Арена Филип II, Скопје
Гледачи: 100
Судија: Димитар Мечкаровски (Скопје)
Петров   54'

2015Уреди

23 септември 2015[5]
20:00
Вардар 1 – 1 (прод.)
(4–3 пен.)
Работнички Арена Филип II, Скопје[6]
Гледачи: 1,500
Судија: Александар Ставрев (Скопје)
Ивановски   11' Извештај Илијоски   47'
  Пенали  
Хамбарџумјан  
Стојков  
Ивановски  
Глигоров  
Фелипе  
4–3 Цикарски  
Вујчиќ  
Илиевски  
Алтипармаковски  
Ристевски  

ПобеднициУреди

Клуб Победник Издание Второпласиран Издание
Вардар
2
2013, 2015
0
Шкендија
1
2011
0
Металург
0
1
2011
Работнички
0
1
2015
Тетекс
0
1
2013

НаводиУреди

  1. Emil Gasevski (24 јули 2011). „Skendija lift Macedonian Super Cup“. uefa.com. Посетено на 25 јули 2011.
  2. „Вардар и Шкендија нема да играат Супер куп“. sitel.com.mk. 25 јули 2016. Посетено на 28 август 2016.[мртва врска]
  3. „Вардар и Шкендија нема да играат Супер куп“. dnevnik.mk. 25 јули 2016. Посетено на 28 август 2016.[мртва врска]
  4. „Нема термини и ФФМ одлучи да не се игра Суперкупот меѓу Вардар и Шкендија“. gol.mk. 25 јули 2016. Посетено на 28 август 2016.
  5. „Super Cup to be played on September 23“. 2 September 2015.
  6. „Super Cup to take place on August 19“. 22 July 2015.

Надворешни врскиУреди