Славица Јовановска

Славица Ковачевиќ-Јовановска (р. 26 октомври 1952 година во Струмица) македонска театарска, филмска и телевизиска глумица. Долги години работеше во Македонски народен театар - Скопје.

Славица Ковачевиќ-Јовановска
Роден 26 октомври 1952.(1952-10-26)(71 г.)
Струмица, Македонија Македонија
Познат по улогите во:
Погрешно време
Цимерите од соба 306
Нели ти реков
Ангели на отпад
Занимање глумица
Сопружник Ацо Јовановски

Филмографија уреди

Година Филм Улога
1975. Волшебното самарче ТВ-серија
1976. Цимерите од соба 306 ТВ-филм Милена
1977. Нели ти реков ТВ-филм
1981. Милион маченици ТВ-серија
1982. Илинден ТВ-серија
1984. Нели ти реков ТВ-филм
1985. На наш начин ТВ-серија
1988. Скопски сновиденија ТВ-филм
1988-1992. Еурека ТВ-серија Кети
1992. Тврдокорни ТВ-серија
1994. Прекалени ТВ-серија Сирма Војвода
1995. Ангели на отпад ТВ-филм Невено
2000. Големи и мали ТВ-серија Мајката на Коле
2000-2001. Погрешно време ТВ-серија Марта
2007. Цимери ТВ-серија
2009 Седумка, љубов или смрт ТВ-филм Милица
2010-2011 Од денес за утре ТВ-серија Газдарицата
2011. Епизодист ТВ-филм Мајката

Надворешни врски уреди