Светско првенство во фудбал 2022 - група Е

Светско првенство во фудбал 2022 - група Е била една од осумте групи на Светското првенство 2022 и во неа се натпреварувале Шпанија, Костарика, Германија и Јапонија.

Натпреварите се одиграле од 23 ноември до 1 декември 2022 година.[1]

Двете првопласирани репрезентации во групата продолжуваат понатаму во осминафиналето.[2]

Репрезентации

уреди
Поз. Екипа Шешир Конфедерација Метод на
квалификување
Датум на
квалификување
Број на
настапи
на СП
Последен
настап
Најдобар
резултат
Позиција на
ранг-листата на ФИФА
март 2022 октомври 2022
Е1   Шпанија 1 УЕФА Победник на групата Б во УЕФА квалификациите 14 ноември 2021 16 2018 Победник (2010) 7 7
Е2   Костарика 4 КОНКАКАФ Победник на КОНКАКАФ - ОФК баражот 14 јуни 2022 6 2018 Четвртфинале (2014) 31 31
Е3   Германија 2 УЕФА Победник на групата Ј во УЕФА квалификациите 11 октомври 2021 20 2018 Победник (1954, 1974, 1990, 2014) 12 11
Е4   Јапонија 3 АФК Второ место во групата Б од третата рунда на АФК квалификациите 24 март 2022 7 2018 Осминафинале (2002, 2010, 2018) 23 24

Табела

уреди
Табела на групата Е Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Шпанија 1 1 0 0 7 0 +7 3
2.   Јапонија 1 1 0 0 2 1 +1 3
3.   Германија 1 0 0 1 1 2 −1 0
4.   Костарика 1 0 0 1 0 7 −7 0

Натпревари

уреди

Германија - Јапонија

уреди
23 ноември 2022 Германија   1–2   Јапонија Ал Рајан
16:00
  Историја на досегашните натпревари
Германија - Јапонија
Извештај
Стадион: Халифа
Гледачи: 42.608
Судија:   Иван Бартон
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Германија
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Јапонија
GK 1 Мануел Нојер  
RB 15 Никлас Зиле
CB 2 Антонио Ридигер
CB 23 Нико Шлотербек
LB 3 Давид Раум
CM 6 Јозуа Кимих
CM 21 Илкај Гундоган   67'
RW 10 Серж Гнабри   90'
AM 13 Томас Милер   67'
LW 14 Џамал Мусиала   79'
CF 7 Каи Хаверц   79'
Замени:
MF 18 Јонас Хофман   67'
MF 8 Леон Горецка   67'
MF 11 Марио Геце   79'
FW 9 Никлас Филкруг   79'
FW 26 Јусуфа Мукоко   90'
Селектор:
Ханс-Дитер Флик
 
GK 12 Шуичи Гонда
RB 19 Хироки Сакаи   75'
CB 4 Ко Итакура
CB 22 Маја Јошида  
LB 5 Јуто Нагатомо   57'
CM 6 Ватару Ендо
CM 17 Ао Танака   71'
RW 14 Џунја Ито
AM 15 Даичи Камада
LW 11 Такефуса Кубо   46'
CF 25 Даизен Маеда   57'
Замени:
DF 16 Такехиро Томијасу   46'
MF 9 Каору Митома   57'
FW 18 Такума Асано   57'
MF 8 Рицу Доан   71'
MF 10 Такуми Минамино   75'
Селектор:
Хаџиме Моријасу

Играч на натпреварот:
Шуичи Гонда (Јапонија)[3]

Помошни судии:
  Давид Моран
  Закари Зегелар
Четврти судија:
  Саид Мартинес
Video assistant referee:
  Мауро Виљијано
Помошни VAR судии:
  Armando Villarreal (United States)
  Катрин Несбит
  Фернандо Гереро

Шпанија - Костарика

уреди
23 ноември 2022 Шпанија   7–0   Костарика Доха
19:00
  Историја на досегашните натпревари
Шпанија - Костарика
Извештај Стадион: Ал Тумама
Гледачи: 40.013
Судија:   Мохамед Абдула Хасан Мохамед
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Шпанија
 
 
 
 
 
 
 
 
Костарика
GK 23 Унаи Симон
RB 2 Сесар Аспиликуета
CB 16 Родри
CB 24 Емерик Лапорт
LB 18 Жорди Алба   64'
DM 5 Серхио Бускетс     64'
CM 9 Гави
CM 26 Педри   57'
RF 11 Феран Торес   57'
CF 10 Марко Асенсио   69'
LF 21 Дани Олмо
Замени:
FW 7 Алваро Мората   57'
MF 19 Карлос Солер   57'
DF 14 Алехандро Балде   64'
MF 8 Коке   64'
FW 12 Нико Вилијамс   69'
Селектор:
Луис Енрике
 
GK 1 Кејлор Навас  
RB 16 Карлос Мартинес   46'
CB 6 Оскар Дуарте
CB 15 Франсиско Калво   68'
LB 8 Брајан Овиедп   82'
RM 4 Кејшер Фулер
CM 5 Селсо Борхес   72'
CM 17 Јелцин Техада
LM 9 Џуисон Бенет   61'
CF 12 Џоел Кембел   90+7'
CF 7 Антони Контрерас   61'
Замени:
DF 19 Кендал Вастон   46'
MF 26 Алваро Самора   61'
MF 10 Брајан Руис   61'
MF 20 Брендон Агилера   72'
DF 22 Роналд Матарита   82'
Селектор:
  Луис Фернандо Суарес

Играч на натпреварот:
Гави (Шпанија)[4]

Помошни судии:
  Мохамед Ал-Хамади
  Хасан Ал-Махри
Четврти судија:
  Ма Нинг
Video assistant referee:
  Абдула Ал-Мари)
Помошни VAR судии:
  Мухамад Таки
  Бруно Пирес
  Томаш Квијатковски

Јапонија - Костарика

уреди
27 ноември 2022 Јапонија     Костарика Ал Рајан
13:00
  Историја на досегашните натпревари
Јапонија - Костарика
Извештај Стадион: Ахмад бин Али

Шпанија - Германија

уреди
27 ноември 2022 Шпанија     Германија Ал Хор
22:00
  Историја на досегашните натпревари
Шпанија - Германија
Извештај Стадион: Ал Бајт

Јапонија - Шпанија

уреди
1 декември 2022 Јапонија     Шпанија Ал Рајан
22:00
  Историја на досегашните натпревари
Јапонија - Шпанија
Извештај Стадион: Халифа

Костарика - Германија

уреди
1 декември 2022 Костарика     Германија Ал Хор
22:00
  Историја на досегашните натпревари
Костарика - Германија
Извештај Стадион: Ал Бајт

Наводи

уреди
  1. „FIFA World Cup Qatar 2022 – Match Schedule“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 11 August 2022. Посетено на 11 August 2022.
  2. „Regulations – FIFA World Cup Qatar 2022“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 15 December 2021. Посетено на 30 March 2022.
  3. „Germany stunned by Japanese comeback“. FIFA. 23 November 2022. Посетено на 23 November 2022.
  4. „Seven-up Spain trounce Ticos“. FIFA. 23 November 2022. Посетено на 23 November 2022.

Надворешни врски

уреди