Пабло Мартин Паез Гавира е роден на 5 август 2004 година. Тој е е шпански професионален фудбалер, познат како Гави кој игра како централен играч за клуб во Примера Дивисион; ФК Барселона. Гави исто така е дел од репрезентацијата на Шпанија.[1][2] Во 2022 година, тој ја освоил наградата Златно момче и го добил трофејот Копа, доделен од старана на Франс Фудбал за време на церемонијата за доделување на Златната топка во 2022 година.

Ран живот и кариера

уреди

Пабло Гави е роден во Лос Паласиос и Вилафранка, Андалусија. Неговата кариера започнала во Ла Лиара Баломпие, клуб кој се наоѓа во неговиот роден град, каде што тренирал само две години, помеѓу 2010 и 2012 година[3][4] Оттаму тој се префрлил во младинската академија на Реал Бетис, каде што тренирал две сезони.[5][6] За младинскиот тим на Реал Бетис постигнал 95 гола.[7]

Младинска кариера

уреди

Во 2015 година, на негова 11-годишна возраст, потпишал договор за шпанскиот тим, ФК Барселона.[8][9]

Во септември 2020 година, го потпишал својот прв професионален фудбалски договор со Каталонскиот клуб и бил промовиран директно од тимот до 16 години во тимот до 19 години.[10][11] Своето деби за ФК Барселона Б го постигнал на 21 февруари 2021 година, во натпреварот со 6-0 на домашен терен на Л'Хоспиталет, влегувајќи како замена за фудбалерот, Нико Гонсалес во 77та минута.[12] Првиот бил дел од првата постава за Барса Б на 14 март истата година, во победата од 1–0 во дербито против Еспањол Б на Сиутат Еспортива Дани Жарке.[13]

Сезона 2021-22

уреди

Откако одиграл двапати за ФК Барселона Б во сезоната 2020-21, шпанскиот фудбалер Гави, бил промовиран во сениорскиот тим за претсезонските пријателски натпревари со првиот тим пред да започне новата сезона.[14][15] Откако се покажал во одиграните натпреварите и победите против Гимнастик де Тарагона и Жирона, било објавено дека Пабло напредувал пред Рики Пуиг во изборот на менаџерот Роналд Куман.[16][17] Тој продолжил да се докажува со неговиот талент во победата од 3-0 против германската опозиција ФК Штутгарт, добивајќи споредби со легендата на ФК Барселона, Чави.[18][19]

На 29 август 2021 година, успеал да го одигра својот прв официјален натпревар за првиот тим на ФК Барселона, во победата од 2–1 во Ла Лига над Хетафе, заменувајќи го Серхи Роберто во 73. минута. Гави го постигнал својот прв гол во кариерата за клубот на ФК Барселона. Пабло исто така имал асистенција во победата од 3–2 на домашен терен над Елче.[20]

Сезона 2022-23

уреди

На 15 јануари 2023 година, на натпреварот против Реал Мадрид, Гави постигнал еден гол и имал две асистенции и успеал да биде прогласен за играч на натпреварот во победата со 3-1 над Реал Мадрид во финалето на Суперкупот на Шпанија.[21] На 31 јануари 2023 година, шпанскиот суд пресудил во корист на прифаќање на новиот договор на Гави со ФК Барселона до 2026 година, кој бил потпишан во септември претходната година, и покрај противењето на претседателот на Ла Лига, Хавиер Тебас, кој тврдел дека новиот договор нема да се вклопи во границата на платите на клубот за таа сезона.[22] Истиот ден ФК Барселона објавиле дека Пабло ќе го добие дресот со број 6, кој порано го носел неговиот тренер Чави.[23] На 21 март 2023 година, судската одлука наредила да се откаже новиот договор. Според судот, се смета дека договорот ќе ја надмине границата на платата на клубот и дека тоа ќе довело до враќање на неговиот претходен упис како играч на младинскиот тим со неговиот стар дрес со број 30.[24][25][26]

Меѓународна кариера

уреди

Гави ја претставувал Шпанија на ниво под 15 и под 16 години (бил дел од репрезентацијата на Шпанија).[7]

Гави, на 30 септември 2021 година, добил неочекуван повик во сениорската репрезентација на Шпанија од страна на менаџерот Луис Енрике. Тој го имал своето деби во полуфиналето на Лигата на нации на УЕФА против Италија на 6 октомври, станувајќи најмладиот играч што некогаш ја претставувал Шпанија на сениорско ниво.[27][28] Во финалниот натпревар против Франција, на 10 октомври, Шпанија на крајот била поразена со резултат од 2-1.[29] На 5 јуни 2022 година, го постигнал својот прв сениорски гол во Лигата на нации на гости на натпреварот против Чешка, станувајќи најмладиот играч кој некогаш постигнал гол претставувајќи ја Шпанија на сениорско ниво.[30]

Пабло Гави учествувал во Светското првенство во фудбал 2022 одржано во Катар, на кое стартувал во сите четири натпревари.[31] Со неговиот гол, постигнат против Костарика на првиот натпревар на Шпанија, на турнирот, Гави станал третиот најмлад играч (само зад Пеле и Мануел Росас) кој постигнал гол на натпревар од Светското првенство.[32]

Стил на игра

уреди

Греам Хантер од ЕСПН го опишал Гави како многу перспективен и талентиран млад играч во 2021 година, споредувајќи го со поранешните играчи од средниот ред на клубот ФК Барселона, Чави и Андрес Инјеста поради неговите високи квалитети како фудбалер, вклучително и неговиот дриблинг, исчекување, интелигенција, визија, додавање, прв допир, блиска контрола, промена на темпото и способност за брзо вртење за да излезе од многу тесни простори и да напарви контра-напади.[33] Неговиот настап во полуфиналната победа на Шпанија над Италија во финалето на Лигата на нации во 2021 година, италијанскиот одбранбен играч Емерсон Палмиери го опишал Пабло како играч кој „има огромен потенцијал“.[28]

Статистика за кариера

уреди

Клуб

уреди
Обновено на match played 16 April 2023[34]
Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување
Клуб Сезона лига Копа дел Реј Европа Друго Вкупно
Поделба Апликации Цели Апликации Цели Апликации Цели Апликации Цели Апликации Цели
ФК Барселона Б 2020–21 Сегунда дивизион Б 2 0 - - - 2 0
2021–22 Примиера

Дивизион РФЕФ

1 0 - - - 1 0
Вкупно 3 0 - - - 3 0
ФК Барселона 2021–22 Ла Лига 34 2 1 0 11 0 1 0 47 2
2022–23 Ла Лига 28 1 5 0 6 0 2 1 41 2
Вкупно 62 3 6 0 17 0 3 1 88 4
Вкупно кариера 65 3 6 0 17 0 3 1 91 4

Меѓународен

уреди
Обновено на match played 28 March 2023[35]
Настапи и голови по репрезентација и година
Репрезентација година Апликации Цели
Шпанија 2021 година 4 0
2022 година 13 3
2023 година 2 0
Вкупно 19 3
Обновено на натпревар одигран на 25 март 2023 година

Прв е наведен резултатот на Шпанија, колоната за резултати го покажува резултатот по секој гол на Гави[35]

Список на меѓународни голови постигнати од Гави
бр. Датум Место на одржување капа Противник Резултат Резултат Конкуренција Ref.
1 5 јуни 2022 година Стадион Синобо, Прага, Чешка 8   Чешка 1–1 2–2 2022–23 УЕФА Лига на нации А [36]
2 17 ноември 2022 година Меѓународен стадион Аман, Аман, Јордан 13   Јордан 2–0 3–1 Пријателски натпревар
3 23 ноември 2022 година Стадион Ал Тумама, Доха, Катар 14   Костарика 5–0 7–0 Светско првенство во ФИФА 2022 година [37]

Почести

уреди

ФК Барселона

 • Суперкуп на Шпанија: 2022–23[38]

Шпанија

Индивидуален

 • Трофеј Копа: 2022 година[40]
 • Златно момче: 2022 година[41]
 • Светски младински тим на IFFHS за мажи (U20): 2022 [42]
 • IFFHS младински (U20) тим на УЕФА: 2022 година[43]
 • Трофеј Алдо Ровира: 2021–22 [44]

Наводи

уреди
 1. „Camavinga and Gavi fight it out for the Golden Boy Award“. 17 June 2022. Посетено на 18 June 2022.
 2. Williams, George (4 April 2022). „Gavi collects the 'Next Generation' award as the third best young player in the world“. Sports Finding. Посетено на 18 June 2022.
 3. Hart, Simon (8 December 2021). „Gavi: The FC Barcelona youngster with undone laces who was 'born' for the big stage“. inews.co.uk. Посетено на 3 August 2022.
 4. Navarro, Cristina (6 September 2021). "El equipo de Gavi" ["Gavi's Team"] (Spanish). Посетено на 3 August 2022.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 5. Cala, Rafael (8 October 2021). „La Liara reivindica a Gavi: "Era Oliver Atom" [La Liara vindicates Gavi: "He was Oliver Atom"]. estadiodeportivo.com (Spanish). Посетено на 8 October 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 6. „A special fixture for Gavi“. FC Barcelona. 6 May 2022. Посетено на 3 August 2022.
 7. 7,0 7,1 Navarro, Alicia (4 December 2018). „Gavi, el maestro de La Masía“ [Gavi, the maestro of La Masía]. vavel.com (Spanish). Посетено на 2 August 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 8. Sanderson, Tom (30 July 2021). „FC Barcelona Preseason Has Seen Coach Ronald Koeman Find New 'Golden Boys'. forbes.com. Посетено на 2 August 2021.
 9. Kulig, Jacek (19 May 2020). „Scouting report on Pablo Paez 'Gavi' - the little maestro from La Masia“. tribuna.com. Посетено на 2 August 2021.
 10. „Young star Gavi signs new contract with Barcelona“. sport.es. 7 September 2020. Посетено на 2 August 2021.
 11. Soldevila, Adrià (3 June 2021). „Gavi: La Masia wonderkid set to be the future of Barcelona's midfield“. goal.com. Посетено на 2 August 2021.
 12. „Gavi becomes 14th Under-19s player to debut for Barça B under Garcia Pimienta“. FC Barcelona. 22 February 2021. Посетено на 24 November 2021.
 13. Rogé, Albert (14 March 2021). „La fiesta 'juvenil' del Barça B hunde al RCD Espanyol B“. sport.es (Spanish). Посетено на 24 November 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 14. Sharma, Rik (2 August 2021). „Gavi, Demir & the Barcelona wonderkids impressing Koeman in pre-season“. goal.com. Посетено на 2 August 2021.
 15. Bona, German (17 July 2021). „Gavi, puro arte y mucho duende“. sport.es (Spanish). Посетено на 2 August 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 16. Martínez, Ferran (22 July 2021). „Gavi se creció entre los mayores en su debut“. mundodeportivo.com (Spanish). Посетено на 2 August 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 17. Clark, Gill (27 July 2021). „Koeman Prefers Barcelona Teen To Riqui Puig: Report“. heavy.com. Посетено на 2 August 2021.
 18. König, Kosta (2 August 2021). „16-year-old Barca kid Gavi stuns fans with fantastic performance, gets compared to Xavi“. tribuna.com. Посетено на 2 August 2021.
 19. Law, Joshua (2 August 2021). „Gavi & a delicate touch that showed he could well be Barcelona's new Xavi“. planetfootball.com. Посетено на 2 August 2021.
 20. „First goals for Gavi and Jutglà“. FC Barcelona. 18 December 2021. Посетено на 19 December 2021.
 21. „Barcelona ease past Real Madrid to win Spanish Super Cup as PSG lose again“. The Guardian. 15 January 2023.
 22. Marsden, Sam; Llorens, Moises (31 January 2023). „Court ruling allows Barcelona to register Gavi's new contract; LaLiga to appeal“. ESPN.
 23. „Gavi to wear the number 6 jersey for Barça“. FC Barcelona. 31 January 2023.
 24. Marsden, Sam; Llorens, Moises (21 March 2023). „Barcelona to appeal court's decision to reverse Gavi's registration - source“. ESPN.
 25. Ballús, Pol. „Gavi could leave Barcelona for free after court ruling“. The Athletic (англиски). Посетено на 2023-03-27.
 26. „Dear Gavi, here's why you should join [insert club name] on a free transfer“. The Athletic (англиски). Посетено на 2023-03-27.
 27. „Italy 1 Spain 2“. BBC Sport. 6 October 2021. Посетено на 7 October 2021.
 28. 28,0 28,1 Lowe, Sid (8 October 2021). „How 17-year-old Gavi became Spain's present and future“. ESPN. Посетено на 11 October 2021.
 29. „Spain vs. France – Football Match Report“. ESPN. 10 October 2021. Посетено на 10 October 2021.
 30. „Gavi becomes youngest ever goalscorer for Spanish national side“. FC Barcelona. 6 June 2022. Архивирано од изворникот на 12 June 2022. Посетено на 12 June 2022.
 31. „Spain at the 2022 World Cup: who is in Luis Enrique's 26-man squad?“. Reuters. 14 November 2022. Посетено на 2 December 2022.
 32. Furniss, Matt (23 November 2022). „The Youngest Players to Score at a World Cup“. theanalyst.com. Посетено на 23 January 2023.
 33. Hunter, Graham (28 September 2021). „Ansu Fati and Gavi are Barcelona's future rising from the depths of a lost season“. ESPN. Посетено на 13 February 2022.
 34. „Gavi: Summary“. Soccerway. Perform Group. Посетено на 13 August 2022.
 35. 35,0 35,1 Gavi на National-Football-Teams.com
 36. „Czech Republic vs. Spain 2–2: Summary“. Soccerway. Perform Group. Посетено на 13 August 2022.
 37. „Spain vs. Costa Rica 7–0: Summary“. Soccerway. Perform Group. Посетено на 23 November 2022.
 38. „Spanish Super Cup: Barcelona beat Real Madrid“. BBC Sport. 15 January 2023.
 39. „Spain–France“. UEFA. 10 October 2021. Посетено на 10 October 2021.
 40. „Gavi (Barça), vainqueur du Trophée Kopa 2022“. l'équipe. 25 October 2022. Посетено на 25 October 2022.
 41. „DIRETTA Il Golden Boy 2022 è Gavi!“. Tuttosport. 21 October 2022. Посетено на 21 October 2022.
 42. „IFFHS MEN'S WORLD YOUTH (U20) TEAM 2022“. 12 January 2023.
 43. „FFHS MEN'S CONTINENTAL YOUTH (U20) TEAMS 2022 - UEFA“. 26 January 2023.
 44. FCBarcelona (9 February 2023). „Alexia and Gavi receive the Aldo Rovira award for the 2021/22 season“. fcbarcelona (English). Посетено на 10 February 2023.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски

уреди