Фрајтал (германски: Freital) — поголем град во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Градот е сместен веднаш до малата река Вајсериц и се наоѓа 8 километри југозападно од Дрезден.

Фрајтал
Панорама на градот
Панорама на градот
Грб на Фрајтал
Фрајтал is located in Германија
Фрајтал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Градски единици 13
Градоначалник Клаус Метиг (ДХС)
Основни податоци
Површина 40,53 км2
Надм. височина 160 м
Население 39.703 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 980 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01705
Повик. бр. 0351
Портал www.freital.de
Местоположба на градот Фрајтал во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Координати 51°1′0″N 13°39′0″E / 51.01667° N; 13.65000° E / 51.01667; 13.65000Координати: 51°1′0″N 13°39′0″E / 51.01667° N; 13.65000° E / 51.01667; 13.65000

На 1 октомври 1921 година, местата Дојбен, Делен и Почапел се здружиле заедно и станале град. Првите размислувања за спојување на местата биле на крајот на XIX век.

ГеографијаУреди

Двете реки Роте Вајсериц и Вилде Вајсериц се спојуваат во Хајнсберг, округ на Фрајтал. Други притоки на обединетата Вајсериц се: Видериц, Појзенбах и некои помали потоци.

Соседни општиниУреди

На североисток Фрајтал се граничи со покраинскиот главен град Дрезден. Соседни општини од округот Зексише Швајц-Остерцгебирге од исток во правец на стрелките на часовникот: Баневиц, Рабенау, Хекендорф, Тарант и Вилсдруф.

Градски единициУреди

 • Вајсиг (со Обервајсиг и Унтервајсиг)
 • Вургвиц (со Колсдорф, Нидерхермсдорф и Хамер)
 • Дојбен (со Нидерхеслих и Швајнсдорф)
 • Делен
 • Почапел (со Нидерпестервиц)
 • Хајнсберг (со Космансдорф и Екерсдорф)
 • Клајнаундорф
 • Бург
 • Биркигт
 • Цаукероде
 • Залхаузен
 • Пестервиц
 • Зомсдорф

Познати луѓеУреди

Родени во ФрајталУреди

Познати жителиУреди

НаводиУреди

 1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди