Ломен (Саксонија)

Ломен (германски: Lohmen) — општина во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Ломен
Црква во Ломен
Црква во Ломен
Грб на Ломен
Ломен (Саксонија) is located in Германија
Ломен (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Општ. заед. Ломен/Штат Велен
Месни единици 4
Градоначалник Јерг Милднер (ДХС)
Основни податоци
Површина 25,80 км2
Надм. височина 219 м
Население 3.099 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 120 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01847
Повик. бр. 03501, 035024
Портал www.lohmen-sachsen.de
Местоположба на Ломен во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Координати 50°59′16″N 14°0′16″E / 50.98778° СГШ; 14.00444° ИГД / 50.98778; 14.00444Координати: 50°59′16″N 14°0′16″E / 50.98778° СГШ; 14.00444° ИГД / 50.98778; 14.00444

ИсторијаУреди

Ломен бил првпат признаен како село во 1292 година. Името на селото доаѓа од словачкиот збор lom или „пукнатина“. Во областа имало каменоломи уште во 1200 година, кои биле меѓу првите и најголемите во регионот. Ломен и кралството Велен-Ломен припаѓале на династијата Шенбург додека не биле предадени на власта на Изборното кнежевство Саксонија во 1543. Во XIX век станале дел од градот Пирна.

НаводиУреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)