Хонштајн (германски: Hohnstein) — град во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во сојузната покраина Саксонија, Германија.

Хонштајн
Hohnstein b.JPG
Грб на Хонштајн
Хонштајн is located in Германија
Хонштајн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Градоначалник Волфрам Лаш (ДХС)
Основни податоци
Површина 64,61 км2
Надм. височина 330 м
Население 3.282 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01848
Повик. бр. 035975
Портал www.hohnstein.de
Местоположба на градот Хонштајн во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Координати 50°59′N 14°07′E / 50.983° N; 14.117° E / 50.983; 14.117Координати: 50°59′N 14°07′E / 50.983° N; 14.117° E / 50.983; 14.117

ГеографијаУреди

Се наоѓа во областа Саксонска Швајцарија, 12 километри источно од Пирна и 28 километри југоисточно од Дрезден. Над него се наоѓа неговиот замок, кој е поставен на песочна карпа.

Како единици на градот влегуваат и селата (Ortsteil) Кунерсдорф, Еренберг, Госдорф, Лосдорф, Ратевалде, Улберсдорф и Вајцдорф.

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди