Ратен (германски: Rathen) — општина и воздушна бања во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 35 километри југоисточно од Дрезден на реката Елба.

Ратен
Поглед од Бастај на Ратен
Поглед од Бастај на Ратен
Грб на Ратен
Ратен во рамките на Германија
Ратен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Општ. заед. Кенигштајн/Саксонска Швајцарија
Месни единици 2
Градоначалник Томас Рихтер
Основни податоци
Површина 3,58 км2
Надм. височина 112 м
Население 339 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 95 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01824
Повик. бр. 035024
Портал Матична страница
Местоположба на Ратен во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Координати 50°57′N 14°05′E / 50.950° СГШ; 14.083° ИГД / 50.950; 14.083Координати: 50°57′N 14°05′E / 50.950° СГШ; 14.083° ИГД / 50.950; 14.083

ГеографијаУреди

Ратен е популарна туристичка одредница, главни знаменитости се карпите Бастај, езерото Амзелзе и отворениот театар Felsenbühne Rathen.

Фериботот Ратен, патнички ферибот го поврзува Нидератен, на десниот брег на реката Елба и Обератен на левиот брег. Железничката станица Ратен, на дрезденската С-Железница и железницата од Дрезден до Прага, е во близина на терминалот за фериботот во Обератен. Ратен е исто така попатна станица на парните локомотиви кои сообраќаат од Дрезден до чешката граница.

ИсторијаУреди

Ратен бил основан во XIII век како место за тврдината на замокот.

Во текот на Втората светска војна постоел подкампо на концентрациониот камп Флосенбирг.[2]

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)
  2. Christine O'Keefe. Concentration Camps

Надворешни врскиУреди