Саксонска Швајцарија (округ)

Саксонска Швајцарија (германски: Sächsische Schweiz) — поранешен округ во јужниот дел на сојузната покраина Саксонија, Германија. Се граничел со (од запад надесно) окрузите Вајсериц, урбаниот округ Дрезден и окрузите Каменц и Бауцен. На југ се граничел со Чешка.

Саксонска Швајцарија
Landkreis Sächsische Schweiz

Округ
Lkr-saechsschweiz.png
Земја Германија
ПокраинаСаксонија
Укинат01.08.2008
СедиштеПирна
Површина
 • Вкупна887,88 км2 (342,81 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно147,180
 • Густина170/км2 (430/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.PIR
Мреж. местоlra-saechsische-schweiz.de

ИсторијаУреди

Округот бил создаден во 1994 година, кога двата окрузи Зебниц и Пирна биле споени. Во август 2008 како дел од реформата на окрузите во Саксонија, окрузите Саксонска Швајцарија и Вајсериц биле споени во новиот округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини.

ГеографијаУреди

Округот бил именуван по регионот — Саксонска Швајцарија — кој претставува најпланинскиот регион во Саксонија. На запад се Рудните Планини, а на исток Лужичките Гори. Реката Елба тече низ Елпските Песочни Планини и го дели на два дела планинскиот масив. Највисоката точка на округот е Елзенер Хее (Oelsener Höhe) со 644 метри на југозападот од округот, додека најниската точка е долината на Елба на граница со Дрезден на само 109 метри надморска височина.

ГрбУреди

  Грбот ја прикажува географската местоположба на округот. Двете зелени површини ги претставуваат шумите во планинските области, белата брановита линија во средината ја претставува реката Елба. Грбот бил создаден од Хорст Торка од Пирна.

Градови и општиниУреди

Градови Општини
 1. Бад Готлојба-Бергисхибел
 2. Бад Шандау
 3. Дона
 4. Хајденау
 5. Хонштајн
 6. Кенигштајн
 7. Либштат
 8. Нојштат во Саксонија
 9. Пирна
 10. Зебниц
 11. Штат Велен
 12. Штолпен
 1. Баретал
 2. Дома
 3. Дирерсдорф-Дитерсбах
 4. Гориш
 5. Кирничтал
 6. Ломен
 7. Миглицтал
 8. Поршдорф
 9. Ратен
 10. Ратмансдорф
 11. Рајнхартсдорф-Шена
 12. Розентал-Билатал
 13. Штрупен

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 50°58′N 13°56′E / 50.967° N; 13.933° E / 50.967; 13.933