Штолпен (германски: Stolpen) — град во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во сојузната покраина Саксонија, Германија.

Штолпен
Поглед на Штолпен
Поглед на Штолпен
Грб на Штолпен
Штолпен is located in Германија
Штолпен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Градоначалник Уве Штеглих (СлДП)
Основни податоци
Површина 60,85 км2
Надм. височина 274 м
Население 5.579 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 92 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01833
Повик. бр. 035973
Портал www.stolpen.de
Местоположба на градот Штолпен во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Координати 51°2′56″N 14°4′58″E / 51.04889° N; 14.08278° E / 51.04889; 14.08278Координати: 51°2′56″N 14°4′58″E / 51.04889° N; 14.08278° E / 51.04889; 14.08278

НаводиУреди

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди