Диполдисвалде

Диполдисвалде (германски: Dippoldiswalde, горнолужички: Dibbs) — град во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 23 километри источно од Фрајберг и 18 километри јужно од Дрезден.

Диполдисвалде
Грб на Диполдисвалде
Диполдисвалде is located in Германија
Диполдисвалде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Градски единици 21
Градоначалник Ралф Кернт
Основни податоци
Површина 104,13 км2
Надм. височина 375 м
Население 14.310 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 137 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01744
Повик. бр. 03504
Портал www.dippoldiswalde.de
Местоположба на градот Диполдисвалде во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Координати 50°53′36″N 13°40′0″E / 50.89333° N; 13.66667° E / 50.89333; 13.66667Координати: 50°53′36″N 13°40′0″E / 50.89333° N; 13.66667° E / 50.89333; 13.66667

Градот се наоѓа на железничката линија Вајсериц, железничка со тесен колосек на која возат парни локомотиви.

НаводиУреди

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди