Баневиц (германски: Bannewitz) — општина во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во Саксонија, Германија. Се наоѓа 7 километри јужно од Дрезден.

Баневиц
Грб на Баневиц
Баневиц is located in Германија
Баневиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Месни единици 15
Градоначалник Кристоф Фрезе
Основни податоци
Површина 25,82 км2
Надм. височина 221 м
Население 11.104 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 430 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01728
Повик. бр. 0351, 035206
Портал www.bannewitz.de
Местоположба на Баневиц во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Координати 50°59′35″N 13°43′0″E / 50.99306° СГШ; 13.71667° ИГД / 50.99306; 13.71667Координати: 50°59′35″N 13°43′0″E / 50.99306° СГШ; 13.71667° ИГД / 50.99306; 13.71667

НаводиУреди

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)