Крајша (германски: Kreischa) — општина во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во Саксонија, Германија. Се граничи со саксонскиот главен град Дрезден и се состои од 14 населени места.

Крајша
Административна зграда во Крајша
Административна зграда во Крајша
Грб на Крајша
Крајша is located in Германија
Крајша
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Месни единици 14
Градоначалник Франк Шенинг
Основни податоци
Површина 28,97 км2
Надм. височина 257 м
Население 4.533 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 156 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01731
Повик. бр. 035206
Портал www.kreischa.de
Местоположба на Крајша во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Координати 50°57′N 13°46′E / 50.950° СГШ; 13.767° ИГД / 50.950; 13.767Координати: 50°57′N 13°46′E / 50.950° СГШ; 13.767° ИГД / 50.950; 13.767

Крајша била првпат спомената во 1282 година. Името потекнува од старословенскиот збор cryshowe, означувајќи „свиткано село“.

Збратимени градовиУреди

Крајша е збратимена со:

Општински единициУреди

 • Бабиснау
 • Беренклаузе
 • Бресген
 • Гомбзен
 • Кауч
 • Клеба
 • Клајнкарсдорф
 • Лунгквиц
 • Кворен
 • Зајда
 • Зобригау
 • Тајзевиц
 • Крајша-Витгенсдорф
 • Чеквиц

НаводиУреди

 1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)