Дона (германски: Dohna) — град во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа јужно од Хајденау, во долината на Миглиц и е сместен западно од Рудните Планини. Бил познат како Донин во 1107, 1160 и до 1206; и од 1288 до 1408. Донајн до 1454, а други форми на името биле Донин, Донов и на крајот Дона. Името доаѓа од сопственост на дон(ови) од бохемиското име Здон.

Дона
Панорама на градот
Панорама на градот
Грб на Дона
Дона is located in Германија
Дона
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Општ. заед. Дона-Миглицтал
Градски единици 12
Градоначалник Фридхелм Пуцке
Основни податоци
Површина 28,57 км2
Надм. височина 130−150 м
Население 6.183 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 216 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01809
Повик. бр. 03529
Портал www.stadt-dohna.de
Местоположба на градот Дона во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Координати 50°57′17″N 13°51′27″E / 50.95472° N; 13.85750° E / 50.95472; 13.85750Координати: 50°57′17″N 13°51′27″E / 50.95472° N; 13.85750° E / 50.95472; 13.85750

ИсторијаУреди

Дона е еден од најстарите градови во Саксонија. Потекнува од 16 век п.н.е. и бронзеното доба. Првпат е споменат во 960 година во документ на императорот Ото I.

Бил поврзан со бохемискиот пат и стариот поштенски пад од Дрезден до Теплиц. Грофството било сместено помеѓу Грофството Мајсен, Кралството Бохемија и Готлојба.

Грофството било поразено во 1402 година, додека замокот бил седиште на владетелите до 1460 година, кога било преместено во Замокот Зоненштајн во Пирна.

Неговата изградба била повторно започната во 1845. Градот бил уништен од француските и руските трупи во текот на Наполеоновите војни.

Во 1999, Кетевиц и Кребс се придружиле на Дона. На 1 јануари 2002 година, градот станал седиште на истоимената општинска заедница.

Градски единициУреди

 • Бортен
 • Бозевиц
 • Бургштетел
 • Дона
 • Гамиг
 • Горкниц
 • Кетевиц
 • Кребс
 • Мојзегаст
 • Рерсдорф
 • Зирбен
 • Трониц

Главни знаменитостиУреди

 • Кулата на замокот, изградена во XIX век
 • Postmeilensäule, изграден во 1731
 • Alten Apotheke, изграден во 1690, локален историски музеј од 1992

НаводиУреди

 1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди