Либштат (германски: Liebstadt) — град во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 12 километри југозападно од Пирна и 23 километри југоисточно од Дрезден.

Либштат
Лутеранска црква во Либштат
Лутеранска црква во Либштат
Грб на Либштат
Либштат is located in Германија
Либштат
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Општ. заед. Бад Готлојба-Бергисхибел
Градски единици 8
Градоначалник Ханс-Петер Рецлер (Левица)
Основни податоци
Површина 37,41 км2
Надм. височина 220−595 м
Население 1.270 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01825
Повик. бр. 035025
Местоположба на градот Либштат во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Координати 50°51′53″N 13°51′20″E / 50.86472° N; 13.85556° E / 50.86472; 13.85556Координати: 50°51′53″N 13°51′20″E / 50.86472° N; 13.85556° E / 50.86472; 13.85556

НаводиУреди

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)