Миглицтал (германски: Müglitztal) — општина во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Миглицтал
Замок во Миглицтал
Замок во Миглицтал
Замок во Миглицтал
Грб на Миглицтал
Миглицтал во рамките на Германија
Миглицтал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Општ. заед. Дона-Миглицтал
Месни единици 7
Градоначалник Јерг Глекнер
Основни податоци
Површина 21,00 км2
Надм. височина 150−450 м
Население 1.923 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 92 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01809
Повик. бр. 035027
Портал www.oberelbe.de
Местоположба на Миглицтал во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°55′N 13°49′E / 50.917° СГШ; 13.817° ИГД / 50.917; 13.817

Наводи

уреди
  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)