Кенигштајн (Саксонија)

Кенигштајн (германски: Königstein) — град во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Во близина на Кенигштајн е истоимената тврдина.

Кенигштајн
Поглед на Кенигштајн
Поглед на Кенигштајн
Поглед на Кенигштајн
Грб на Кенигштајн
Кенигштајн (Саксонија) во рамките на Германија
Кенигштајн (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Општ. заед. Кенигштајн/Саксонска Швајцарија
Градски единици 2
Градоначалник Фридер Хазе
Основни податоци
Површина 26,93 км2
Надм. височина 212 м
Население 2.104 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 78 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01824
Повик. бр. 035021
Портал www.koenigstein-sachsen.de
Местоположба на градот Кенигштајн во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°55′8″N 14°4′17″E / 50.91889° СГШ; 14.07139° ИГД / 50.91889; 14.07139Координати: 50°55′8″N 14°4′17″E / 50.91889° СГШ; 14.07139° ИГД / 50.91889; 14.07139
Кенигштајн во 2007

Географија уреди

Кенигштајн се наоѓа во географската област позната како Саксонска Швајцарија. Градот се наоѓа помеѓу Пирна и чешката граница на устието на реката Била со Елба. Кенигштајн бил оштетен во текот на поплавите на Елба во 2002 година.

Историја уреди

Градот Кенигштајн бил првпат споменат во 1379 година како населба близу замокот Кенигштајн. Бил именуван по кралот на Бохемија, но на крајот потпаднал на саксонското Грофовија Мајсен. Меѓутоа, Кенигштајн сè уште го чува лавот со двојна опашка на Бохемија на неговиот грб. Во текот на Втората светска војна во замокот се наоѓал камп за затвореници.

Наводи уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски уреди