Вилсдруф (германски: Wilsdruff) — град во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 14 километри западно од Дрезден. Близу Вилсдруф се наоѓа предавател за пренесување на средни бранови.

Вилсдруф
Поглед на плоштадот во Вилсдруф
Поглед на плоштадот во Вилсдруф
Грб на Вилсдруф
Вилсдруф is located in Германија
Вилсдруф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Градски единици 14
Градоначалник Ралф Ротер (ДХС)
Основни податоци
Површина 81,69 км2
Надм. височина 273 м
Население 14.444 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 177 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01723
Повик. бр. 035204, 035209, 035203, 0351
Портал www.wilsdruff.de
Местоположба на градот Вилсдруф во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Координати 51°3′8″N 13°32′18″E / 51.05222° СГШ; 13.53833° ИГД / 51.05222; 13.53833Координати: 51°3′8″N 13°32′18″E / 51.05222° СГШ; 13.53833° ИГД / 51.05222; 13.53833

Во Вилсдруф е сместен и традиционалниот производител на темјан, KNOX.

НаводиУреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врскиУреди