Вајсериц (округ)

Вајсериц (германски: Weißeritzkreis) — поранешен округ во јужниот дел на сојузната покраина Саксонија, Германија. Се граничел со (од запад надесно) окрузите Фрајберг, Мајсен, урбаниот округ Дрезден, Саксонска Швајцарија и на југ се граничи со Чешка.

Вајсериц
Weißeritzkreis

округ
Saxony dw.png
Земја Германија
ПокраинаСаксонија
Укинат01.08.2008
СедиштеДиполдисвалде
Површина
 • Вкупна765 км2 (295 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно124,091
 • Густина160/км2 (420/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.DW
Мреж. местоhttp://www.weisseritzkreis.com

ИсторијаУреди

Округот бил основан во 1994 година, кога двата некогашни окрузи Диполдисвалде и Фрајтал се споиле. Во август 2008, како дел од реформата на окрузите во Саксонија, окрузите Саксонска Швајцарија и Вајсериц се споиле во новиот округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини.

ГеографијаУреди

Округот се наоѓа на Рудните Планини, средиштен дел е Тарантската шума. Округот го добил неговото име по двете реки Вилде Вајсериц и Роте Вајсериц, кои се спојуваат близу Фрајтал во реката Вајсериц, која потоа се влева во Елба во Дрезден. Највисока точка е Калеберг на 905 метри надморска височина.

Во текот на поплавите во август 2002, реката Вајсериц надошла со повеќекратно количество вода од вообичаеното и уништила многу згради, куќи, улици и мостови низ речната долина.

ПартнерстваУреди

 1. Ротвајл
 2. Берхтесгаден
 3. Гетинген
 4. Цолерналб

ГрбУреди

  Сините линии ја симболизираат реката Вајсериц и нејзиното обединување со реките Вилде Вајсериц и Роте Вајсериц. Рударскиот симбол долу ја претставува старата рударска традиција во Рудните Планини. Дрвото ги претставува големите шумски подрачја во округот и лавор десно е симбол на Мајсен, бидејќи областа историси припаѓала на грофовијата Мајсен.

Градови и општиниУреди

Градови Општини
 1. Алтенберг
 2. Диполдисвалде
 3. Фрајтал
 4. Гајзинг
 5. Гласхите
 6. Рабенау
 7. Тарант
 8. Вилсдруф
 1. Баневиц
 2. Дорфхајн
 3. Хартмансдорф-Рајхенау
 4. Хермсдорф
 5. Хекендорф
 6. Крајша
 7. Прецшендорф
 8. Шмидеберг

Надворешни врскиУреди