Отвори го главното мени

Раклиш — населба на град Радовиш, се наоѓа на 2 км оддалеченост од центарот на Радовиш. Во населбата живеат околу 570 жители[1].

Раклиш
Monument in Rakliš (1).jpg

Споменик вo паркот

Раклиш is located in Македонија
Раклиш
Местоположба на Раклиш во Македонија
Координати 41°37′48″N 22°28′56″E / 41.63000° СГШ; 22.48222° ИГД / 41.63000; 22.48222Координати: 41°37′48″N 22°28′56″E / 41.63000° СГШ; 22.48222° ИГД / 41.63000; 22.48222
Регион Југоисточен
Општина Општина Радовиш
Население 570 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 2420
Повик. бр. 032
Надм. вис. 365 м
Раклиш на општинската карта
Раклиш во Општина Радовиш.svg

Атарот на Раклиш во рамките на општината
Фонтана во паркот
Детски парк

Географиja и местоположбаУреди

Населбата се наоѓа на патот кон селата Ораовица и Подареши по течението на река Марлада.

ИсториjaУреди

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

570 жители сите етнички Македонци

Општествени институцииУреди

ЦрквиУреди

""Св.Цар Константин и Царица Елена"" од 19 век

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Парк со споменици и фонтана со геотермална вода и температура на водата од 27-28 C°

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

Фудбалски стадион на кој што своевремено се натпреваруваа два фудбалски клуба

ИселеништвоУреди

бројно иселеништво пред се во западна Европа

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди