Општина Подареш
денес дел од Општина Радовиш


Општи податоци
Седиште Подареш
Демографија
Население 3.746[1] жит.
Населени места
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Подарешпоранешна рурална општина во Македонија, создадена во 1996 година,[2] а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога била припоена на Општина Радовиш. Седиште на општината било селото Подареш.[2]

Населени места

уреди

Во Општина Подареш спаѓале следниве села: Злеово, Јаргулица, Подареш, Покрајчево и Смиланци.

Население

уреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, во Општина Подареш живеат 3.746 жители[1], од кои:

националност број
Македонци 3.728
Турци 13
Срби 4
останати 1

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Архивирано од изворникот на 2012-03-24. Посетено на 28 ноември 2015.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано

уреди