Добре дојде!

Здраво, ESC, и добре дојде на Википедија! Благодарам за Вашите придонеси. Се надевам дека Ви се допадна проектов и дека одлучивте да останете. Еве неколку страници кои можеби ќе Ви се најдат како корисни:

Се надевам дека ќе уживате во уредувањето овде и во тоа што сте Википедијанец! Ве молам потпишувајте ги Вашите пораки на разговорните страници со внесување на четири тилди (~~~~); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако Ви треба помош, видете ја страницата Википедија:Прашања, прашајте ме мене на мојата страница за разговор, или поставете го прашањето на оваа страница, а потоа ставете {{помош}} пред прашањето. Уште еднаш, добре дојде!--brest 18:49, 8 август 2007 (UTC)

Категоризација

уреди

Здраво ESC. Статијата „Округот Оринџ“ е во категорија Американски телевизиски серии, којашто е подкатегорија на Серии. Не ја ставај во двете категории, вака е добро категоризирана. Поздрав, Поречанец 16:16, 17 септември 2007 (UTC)

Предлог редизајн на Главна страница

уреди

Кажи го твоето мислење на порталот. --Милош 19:58, 23 септември 2007 (UTC)

Именување на статии

уреди

Некои филмови имаат во името објаснување дека се филмови вака: „Некој филм (филм)“. Но тоа се прави само кога името на филмот е исто така и име на некоја книга, сериски филм, град и слично. На пример, види Монте Кристо (појаснување). Постојат неколку статии со името Монтекристо и се разликуваат меѓу себе по објаснувањето во загради. Пр.

или

Но, за филмови чиешто име е посебно само за нив, како на пример Јужна патека, нема потреба од загради. Објаснувањето во заградите е само за да се разграничи некој филм од истоимена книга (или слично). Зборувам конкретно за „Љубов во офсајд“. Нема потреба од тоа (ТВ серија) бидејќи името „Љубов во офсајд“ не е искористено за некој друг филм, книга или слично. Ова важи и за другите серии. Поречанец A? 14:22, 29 септември 2007 (UTC)

Празни статии

уреди

ESC, ќе морам да те замолам да не создаваш празни страници, т.е. да не создаваш страници без апсолутно никаков текст, само за да бидат во некоја категорија. Верувам дека ме сфаќаш, зборувам за теленовелите. Има многу причини, ама најважно е што така само се прави неред и настанува недоразбирање. Постои исклучок, единствено ако планираш да ги пополниш статиите во многу блиска иднина. Во спротивно, те молам не го прави тоа повеќе. Поздрав, Поречанец A? 11:46, 21 октомври 2007 (UTC)

Лиценци за слики

уреди

Браво за сите статии што ги напиша за теленовелите, навистина го прошири тоа поле. Патем, гледам дека подигнуваш и слики за нив, па би те замолил да ја наведуваш соодветната лиценца што важи за секоја слика. Има некое објаснување на страницата за подигнување, исто така има и едно паѓачко мени со најчесто користените лиценци, ама ако ти требаат повеќе информации и повеќе лиценци, види Википедија:Лиценци за слики. Тоа се шаблони коишто ја означуваат сликата со одредена лиценца и автоматски ја ставаат во соодветната категорија. Ако ти треба повеќе помош, слободно прашај. Поречанец A? 18:51, 6 ноември 2007 (UTC)

Уште еднаш да ти напоменам за лиценците: за секоја слика мора да има биде наведена лиценцата. Односно, дали сликата е во јавен домен и е слободна за употреба, дали подлежи на авторски права, но може да се користи под дадени услови и слично. Исто така, кога подигнуваш слика, те молам задолжително давај им описно име. На пример, наместо Photo66.jpg, си можел да ја подигнеш како Luisana Lopilato 01.jpg. Многу е важно да обрнуваш внимание на тоа. Уште еднаш ти велам, ако ти треба било каква помош, слободно прашај. Поречанец A? 21:33, 11 ноември 2007 (UTC)
Уште еднаш те замолувам, давај им описно име на сликите што ги подигнуваш. Те молам, јас, лично :) Навистина не е толку тешко, на пример, наместо TitleЕЊАЕ.jpg, си можел „AmorNoPrecio01.jpg“ или штознам, сеедно е, барем некаков описен наслов, не е толку битно. Битно е да не бидат IMG10228345.jpg или TitleШВУХСФ.jpg. Всушност, најубаво е да ги ставаш истите имиња како на англиската верзија (ако ги има таму сликите), ама не е страшно и ти да им дадеш име. Поздрав. -- Поречанец A? 00:01, 30 ноември 2007 (UTC)


Признание за придонеси

уреди

Јас LBakraceski, му ја доделувам оваа награда на ESC за неговите посебни придонеси на Македонската Википедија од областа на Филмот, Музиката и Телевизијата. Keep up the good work ;)

 

Слики, лиценци за слики по втор пат

уреди

Погледнете ја дискусија погоре, од пред некое време. Би Ве замолил за сликите кои ги подигнувате да наведете соодветна лиценца и да не подигнувате слики чија употреба е ограничена со одредени лиценци права. Во спротивно истите ќе бидат избришани.--brest 22:50, 8 март 2008 (UTC)

Може да звучи глупо

уреди

Видов си менувал нешто во статијата на Смалвил мислам само ако може кажи ми дали ја гледаш серијата мислев единствен сум затоа. Фала.

Портал:Филм

уреди

Здраво ESC! Гледам дека имаш пишувано статии за филмови и тв серии. Претпоставувајќи дека имаш интерес за седмата уметност, би ти предложил да се здружиме и да го формираме филмскиот портал на мк.википедија. Неделно ќе додаваме по една одбрана статија, одбрана биографија, слика, цитат и вести. Доколку те интересира и сакаш да ми се приклучиш, пиши ми слободно. Можеш дури да ја додадеш и корисничката кутија во вавилон табелата.

 Јас сакам да учествувам во Портал:Филм
Поздрав, --Brainmachine 16:27, 8 мај 2008 (UTC)


Портал - Реализација

уреди

Еве ја страницата на ВикиПроектот. --> клик. Реализацијата ќе ја осмислиме. Инаку, за полесно да се разбереме дај преку мсн. Мојот е zoki_mailmk yahoo.com --Brainmachine 18:29, 8 мај 2008 (UTC)

Добредојде! Го ставив шаблонот дека си во тимот на твојата корисничка страница, под вавилон табелата, се надевам дека не е проблем. --Brainmachine 19:37, 8 мај 2008 (UTC)

Шаблон:Lang-en

уреди

Наместо да пишуваш ([[Англиски јазик|англиски]]: ''Saving Private Ryan''), можеш едноставно да го искористиш шаблонот {{lang-en|ТЕКСТНААНГЛИСКИ}}. Пример:

{{lang-en|Saving Private Ryan}} дава:
англиски: Saving Private Ryan

Истото важи и за другите јазици, односно lang-fr, lang-ru, lang-ja, lang-de, итн итн итн. Целосната листа е овде. Ако ти затреба некој шаблон што недостасува, веднаш кажи ми. --Поречанец A? 01:49, 18 мај 2008 (UTC)

Важно! Портал:Филм

уреди

Види го ова. Поздрав, --Brainmachinewtf? 13:18, 7 јуни 2008 (UTC)

Проблем со изворот за Слика:89295742vx5.jpg

уреди
 
Проблем со изворот

Ви благодариме за подигнувањето на Слика:89295742vx5.jpg. Страницата за опис на датотеката моментално не дава информации за тоа кој ја создал содржината, што спречува да се одреди статусот на авторските права врз неа. Ако не сте ја создале оваа датотека вие, ќе мора да го наведете сопственикот на авторските права. Ако сте ја нашле сликата на некој веб-сајт, тогаш би било доволно да доставите врска до веб-сајтот од каде што е земена сликата, заедно со условите за употреба на нивната содржина што се наведени на тој сајт. Меѓутоа, ако сопственикот на авторските права не е самиот издавач на веб-сајтот, треба да го дознаете сопственикот на авторските права.

Покрај додавање на изворот, ве молиме додадете и соодветна ознака за лиценцата што ни дозволува да ја користиме сликата, ако не е веќе додадена. Ако сликата, звукот или видео-клипот сте го направиле вие, тогаш можете да ја поставите ознаката {{Јд-јас}} или {{ГЛСД-корисник}}. Ако мислите дека датотеката спаѓа во неслободна содржина, искористете ознака како {{неслободна праведна употреба во|име-на-статија}} или една од ознаките наведени кај Википедија:Лиценци за слики#Праведна употреба. Видете Википедија:Лиценци за слики за целосен список на ознаки за авторски права и лиценци што може да ги користите.

Ако сте подигнале и други датотеки, ве молиме проверете дали сте го навеле нивниот извор и сте ги означиле правилно. Можете да погледнете список на датотеки што сте ги подигнале со кликнување овде. Сликите без извор и ознака може да бидат избришани една недела по откако биле означени како проблематични. Ако сликата е означена како неслободна, тогаш сликата ќе биде избришана 48 часа по 00:26, 17 јуни 2008 (UTC). Ако имате било какви прашања, слободно прашајте некој администратор. Ви благодариме за соработката.


Здраво, ESC. Горенаведената порака важи и за следниве слики:Слика:1jz8.jpg, Слика:137f4310fca0adbe489f6010. AA240 .L.jpg, Слика:921lps1.jpg, Слика:Rubi stage.jpeg.jpg, Слика:89295742vx5.jpg, Слика:America1.gif, Слика:SkrieniStrasti200x150.jpg, Слика:Gavilanes.jpg.
Сакам да те информирам дека си подигнал многу слики без извор и лиценца. Ова ти се најстарите подигнати слики, а имаш уште многу слични на нив. Мој совет, ако не сакаш да ти бидат избришани сликите: лево под лентата за пребарување најди дневници, кликни и види ги сите слики кои си ги подигнал. Почни да им додаваш, на пример на скриншотите од телевизиските серии:

== Опис ==
{{Слика-инфо
| Опис     = (краток опис)
| Извор    = (овде наведи го изворот)
| Датум    = (кога си ја подигнал сликата)
| Автор    = (продукциската куќа на серијата)
| Дозвола   = види подолу
| други_верзии = 
}}
== Лиценца ==
{{Неслободен телевизиски скриншот}}

Ако не можеш да се сетиш од каде си ги зел, односно кој е изворот, здравје, ќе бидат избришани, па ќе треба повторно да се подигнат. Ако имаш некакви прашања, слободно обрати ми се. Поздрав, --Brainmachinewtf? 00:26, 17 јуни 2008 (UTC)

Не беше посочен извор за Слика:Bree Hodge.jpg

уреди
 

Ви благодариме за подигнувањето на Слика:Bree Hodge.jpg. Страницата за опис на датотеката моментално не дава информации за тоа кој ја создал содржината, што спречува да се одреди статусот на авторските права врз неа. Ако не сте ја создале оваа датотека вие, ќе мора да го наведете сопственикот на авторските права. Ако сте ја нашле сликата на некој веб-сајт, тогаш би било доволно да доставите врска до веб-сајтот од каде што е земена сликата, заедно со условите за употреба на нивната содржина што се наведени на тој сајт. Меѓутоа, ако сопственикот на авторските права не е самиот издавач на веб-сајтот, треба да го дознаете сопственикот на авторските права.

Покрај додавање на изворот, ве молиме додадете и соодветна ознака за лиценцата што ни дозволува да ја користиме сликата, ако не е веќе додадена. Ако сликата, звукот или видео-клипот сте го направиле вие, тогаш можете да ја поставите ознаката {{Јд-јас}} или {{ГЛСД-корисник}}. Ако мислите дека датотеката спаѓа во неслободна содржина, искористете ознака како {{неслободна праведна употреба во|име-на-статија}} или една од ознаките наведени кај Википедија:Лиценци за слики#Праведна употреба. Видете Википедија:Лиценци за слики за целосен список на ознаки за авторски права и лиценци што може да ги користите.

Ако сте подигнале и други датотеки, ве молиме проверете дали сте го навеле нивниот извор и сте ги означиле правилно. Можете да погледнете список на датотеки што сте ги подигнале со кликнување овде. Сликите без извор и ознака може да бидат избришани една недела по откако биле означени како проблематични. Ако сликата е означена како неслободна, тогаш сликата ќе биде избришана 48 часа по 21:02, 17 јуни 2008 (UTC). Ако имате било какви прашања, слободно прашајте некој администратор. Ви благодариме за соработката. --iNkubusse A? 21:02, 17 јуни 2008 (UTC)

Мала награда

уреди
  Ел сомбреро награда
Јас, Brainmachine, ти ја доделувам оваа награда на тебе, ESC, за исклучителен придонес на полето на јужноамериканските теленовели и серии, како и кон придонесот кон филмовите на македонската Википедија! Brainmachinewtf? 22:10, 18 јуни 2008 (UTC)

Линк-лапсуз

уреди

Еј, по грешка на неколку места си направил врска со двојно http://(пр. http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Desperate_titlethem.jpg) што води до грешно место. Патем, како извор наведи го оригиналниот извор (тој што е даден на англиската слика), а врската до англиската слика можеш да ја наведеш како (префрлено од: ...). Инаку, избришав неколку неслободни слики од Очајни домаќинки, бидејќи не важи праведна употреба ако се заменливи (со слики од Ризницата). --iNkubusse A? 13:06, 20 јуни 2008 (UTC)

Предлог: „Википедија: Рецензија“ и систем за оценување на квалитетот на статиите

уреди

Здраво! Те повикувам да го разгледаш овој предлог. Прашањето е отворено за дискусија. Благодарам, Brainmachinewtf? 11:40, 25 октомври 2008 (UTC)

Иницијатива 22,222

уреди
Иницијатива 22.222
         Здраво, ESC!
Голема благодарност за Вашите придонеси во остварувањето на бројката од 20 000 статии на Википедија на македонски јазик. Но, сепак тоа веќе е минато, а мора да се стремиме кон иднината, па затоа покрената е нова иницијатива, според која очекуваме бројот на статии на Википедија на македонски јазик да ја достигне бројката од 22 222 до крајот на оваа година. Во време кога македонската Википедија е под револууционерни промени, кога очекуваме започнува со работа и ВикиПроектот Рецензија кој ги дава насоките во оценување на квалитетот на статиите, од особено значење е да се постигне многу и во зголемување на бројот на статиите. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

 ОкВи благодариме за Вашите придонеси во остварувањето на целите на иницијативата.

--Kiril Simeonovski (разговор) 22:50, 9 ноември 2008 (UTC)

Иницијатива за квалитетни статии

уреди
Иницијатива
           Здраво, ESC!
Сакам да Ви се заблагодарам за досегашната помош во остварувањето на целите на иницијативите на Википедија на македонски јазик. Инцијативата за квалитетни статии има за цел е новиот предизвик, кој бара подобрување на квалитетот на постоечките статии, правејќи ги поверодостојни и обемни за да го привлечат вниманието на читателот. Во функција е и ВикиПроектот Рецензија со рецензијата која овозможува ситни промени во статиите. За повеќе информации видете:Википедија:ВикиПроект Квалитетни статии Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 01:53, 13 декември 2008 (UTC)

Иницијатива 25.000

уреди
Иницијатива
         Здраво, ESC!
Сакам да Ви се заблогадарам за големиот придонес во достигнувањето на бројката од 22 222 статии на Википедија на македонски јазик. Пред нас е нов предизвик, а тоа е постигнувањето на бројката од 25 000 статии. Имено, сакам да Ве повикам во интензивното уредување на нови статии, со што за краток период би ја достигнале и оваа бројка, со што би добиле енциклопедија, која во вистинско светло го афирмира македонскиот јазик. За повеќе информации видете: Википедија:ВикиПроект Нови статии Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 01:53, 13 декември 2008 (UTC)

Подигнувања на филмски постери и снимки од екранот

уреди

Кога ќе подигнеш слика која претставува филмски постер (плакат), уреди ја и во неа внеси го овој код: {{subst:ф_постер|(Име на статијата)|(Извор на сликата)}}

На пример за филмот Самрак (филм од 2008): {{subst:ф_постер|Самрак (филм од 2008)|http://www.cinematical.com/2008/10/06/exclusive-brace-yourselves-ladies-the-final-twilight-poster/}}

Ако пак подигнуваш скриншот (снимка од екранот) од некој филм, направи го истото, но овој пат, наместо subst:ф_постер ќе ставиш subst:ф_скриншот.

Од денес подигнувањето на датотеки на македонската Википедија ќе оди преку малку поинформативен формулар. Само стрпливо следи ги упатствата и сѐ ќе биде ок. --Brainmachinewtf? 20:01, 6 јануари 2009 (UTC)


Иницијатива 2009-година на астрономијата

уреди
Иницијатива
           Здраво, ESC!
Голема благодарност за Вашите придонеси во исполнувањето на целите на досегашните иницијативи. Како што веќе знаете 2009 е прогласена за меѓународна година на астрономијата, па затоа на Википедија на македонски јазик е покрената иницијатива за зголемување на бројот на статии поврзани со астрономијата, како и проширување на постоечките, создавање на нови портали, шаблони и инфокутии во тековната година. Во функција на оваа иницијатива е ВикиПроектот Астрономски објекти. Секој Ваш придонес е добредојден. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 14:33, 23 јануари 2009 (UTC)

Иницијатива 500 (избрани) статии

уреди
Иницијатива 500 (избрани) статии
           Здраво, ESC!
Најпрвин сакам да Ви се заблагодарам за Вашите придонеси во остварувањето на целите на претходните иницијативи. Сакам да Ве известам дека на Википедија на македонски јазик се покренува иницијативата за уредување на 500 (избрани) статии, која ќе има за цел проширување на постоечките и уредување на нови квалитетни статии, кои без поголеми промени може да бидат избрани на Главната страница. Може да придонесувате со уредување на квалитетни статии од сите области. Подобрените квалитетни статии или новите квалитетни статии додадете ги во порталот со 500 статии. Порталот служи и како увид за тоа како напредуваме во остварувањето на целта, а е и помагало за полесен избор на избрана содржина. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 00:40, 1 февруари 2009 (UTC)

Те молам види го ова! Знам дека не си доволно упатен во ова, но сечие мислење многу би ми значело. [1] --Макс(разговор) 14:10, 9 февруари 2009 (UTC)

Evrosong 2009

уреди

Бидејќи ова е македонска Википедија а и поради фактото што не знаеме на кој јазик ќе пеат дечките, името на песната ќе биде на кирилица (незнам што е проблемот тука) а името на групата на англиски зошто тоа се англиски зборови. Поздрав--MacedonianBoy 10:20, 22 февруари 2009 (UTC)

Ве молам погледнете.

уреди

Како корисник кој се интересира за работи во врска со филмот и слично ве повикувам да ја погледнете следнава дискусија и да дадете свое мислење. Ви се заблагодарувам однапред и поздрав. --Макс(разговор) 23:05, 27 февруари 2009 (UTC)

Брзо бришење на Проклета убавина

уреди
 

Поставена е ознака на Проклета убавина со која се бара да биде избришана од Википедија по брза постапка. Тоа е направено заради следнава причина:

ВП:КББ#СТ1 — Статија без основан контекст: не ја разјаснува доволно темата на статијата

Под критериумите за брзо бришење, статиите кои не ги исполнуваат основните стандарди на Википедија можат да бидат избришани во секое време. Ако можете да покажете зошто е статијата или содржината соодветна, можете да го предизвикате бришењето. За да го направите тоа, додадете {{ејпочекај}} на врвот на страницата и оставете објаснување на страницата за разговор на содржината во кое ја прикажувате Вашата позиција. Ве молиме самите да не ја отстранувате ознаката за бришење, но не се двоумете да додадете информации кои ќе ја подобрат важноста на темата и ќе овозможат содржината да е исправна во однос на нашите стандарди. Доколку имате било какви прашања, консултирајте се со Википедија:Прашања за да утврдите каде да го поставите. Благодарам за Вашето разбирање, --Brainmachinewtf? 22:59, 18 март 2009 (UTC)


Не беше посочен извор за Слика:1z5p3y0.jpg

уреди
 

Ви благодариме за подигнувањето на Слика:1z5p3y0.jpg. Страницата за опис на датотеката моментално не дава информации за тоа кој ја создал содржината, што спречува да се одреди статусот на авторските права врз неа. Ако не сте ја создале оваа датотека вие, ќе мора да го наведете сопственикот на авторските права. Ако сте ја нашле сликата на некое веб-место, тогаш би било доволно да доставите врска до веб-местото од каде што е земена сликата, заедно со условите за употреба на нивната содржина што се наведени на тоа веб-место. Меѓутоа, ако сопственикот на авторските права не е самиот издавач на веб-местото, треба да го дознаете сопственикот на авторските права.

Покрај додавање на изворот, ве молиме додадете и соодветна ознака за лиценцата што ни дозволува да ја користиме сликата, ако не е веќе додадена. Ако сликата, звукот или видео-клипот сте го направиле вие, тогаш можете да ја поставите ознаката {{Јд-јас}} или {{ГЛСД-корисник}}. Ако мислите дека датотеката спаѓа во неслободна содржина, искористете ознака како {{неслободна праведна употреба во|име-на-статија}} или една од ознаките наведени кај Википедија:Лиценци за слики#Праведна употреба. Видете Википедија:Лиценци за слики за целосен список на ознаки за авторски права и лиценци што може да ги користите.

Ако сте подигнале и други датотеки, ве молиме проверете дали сте го навеле нивниот извор и сте ги означиле правилно. Можете да погледнете список на датотеки што сте ги подигнале со кликнување овде. Сликите без извор и ознака може да бидат избришани една недела по откако биле означени како проблематични. Ако сликата е означена како неслободна, тогаш сликата ќе биде избришана 48 часа по 17:09, 15 јули 2009 (UTC). Ако имате било какви прашања, слободно прашајте некој администратор или обратете се до Википедија:Прашања за авторски права. Ви благодариме за соработката. --Brainmachinewtf? 17:09, 15 јули 2009 (UTC)

Не беше посочен извор за Слика:Atrevete-a-sonar300x350.jpg

уреди
 

Ви благодариме за подигнувањето на Слика:Atrevete-a-sonar300x350.jpg. Страницата за опис на датотеката моментално не дава информации за тоа кој ја создал содржината, што спречува да се одреди статусот на авторските права врз неа. Ако не сте ја создале оваа датотека вие, ќе мора да го наведете сопственикот на авторските права. Ако сте ја нашле сликата на некое веб-место, тогаш би било доволно да доставите врска до веб-местото од каде што е земена сликата, заедно со условите за употреба на нивната содржина што се наведени на тоа веб-место. Меѓутоа, ако сопственикот на авторските права не е самиот издавач на веб-местото, треба да го дознаете сопственикот на авторските права.

Покрај додавање на изворот, ве молиме додадете и соодветна ознака за лиценцата што ни дозволува да ја користиме сликата, ако не е веќе додадена. Ако сликата, звукот или видео-клипот сте го направиле вие, тогаш можете да ја поставите ознаката {{Јд-јас}} или {{ГЛСД-корисник}}. Ако мислите дека датотеката спаѓа во неслободна содржина, искористете ознака како {{неслободна праведна употреба во|име-на-статија}} или една од ознаките наведени кај Википедија:Лиценци за слики#Праведна употреба. Видете Википедија:Лиценци за слики за целосен список на ознаки за авторски права и лиценци што може да ги користите.

Ако сте подигнале и други датотеки, ве молиме проверете дали сте го навеле нивниот извор и сте ги означиле правилно. Можете да погледнете список на датотеки што сте ги подигнале со кликнување овде. Сликите без извор и ознака може да бидат избришани една недела по откако биле означени како проблематични. Ако сликата е означена како неслободна, тогаш сликата ќе биде избришана 48 часа по 17:11, 15 јули 2009 (UTC). Ако имате било какви прашања, слободно прашајте некој администратор или обратете се до Википедија:Прашања за авторски права. Ви благодариме за соработката. --Brainmachinewtf? 17:11, 15 јули 2009 (UTC)

Не беше посочен извор за Слика:Jackie-y-william-300x350.jpg

уреди
 

Ви благодариме за подигнувањето на Слика:Jackie-y-william-300x350.jpg. Страницата за опис на датотеката моментално не дава информации за тоа кој ја создал содржината, што спречува да се одреди статусот на авторските права врз неа. Ако не сте ја создале оваа датотека вие, ќе мора да го наведете сопственикот на авторските права. Ако сте ја нашле сликата на некое веб-место, тогаш би било доволно да доставите врска до веб-местото од каде што е земена сликата, заедно со условите за употреба на нивната содржина што се наведени на тоа веб-место. Меѓутоа, ако сопственикот на авторските права не е самиот издавач на веб-местото, треба да го дознаете сопственикот на авторските права.

Покрај додавање на изворот, ве молиме додадете и соодветна ознака за лиценцата што ни дозволува да ја користиме сликата, ако не е веќе додадена. Ако сликата, звукот или видео-клипот сте го направиле вие, тогаш можете да ја поставите ознаката {{Јд-јас}} или {{ГЛСД-корисник}}. Ако мислите дека датотеката спаѓа во неслободна содржина, искористете ознака како {{неслободна праведна употреба во|име-на-статија}} или една од ознаките наведени кај Википедија:Лиценци за слики#Праведна употреба. Видете Википедија:Лиценци за слики за целосен список на ознаки за авторски права и лиценци што може да ги користите.

Ако сте подигнале и други датотеки, ве молиме проверете дали сте го навеле нивниот извор и сте ги означиле правилно. Можете да погледнете список на датотеки што сте ги подигнале со кликнување овде. Сликите без извор и ознака може да бидат избришани една недела по откако биле означени како проблематични. Ако сликата е означена како неслободна, тогаш сликата ќе биде избришана 48 часа по 17:38, 15 јули 2009 (UTC). Ако имате било какви прашања, слободно прашајте некој администратор или обратете се до Википедија:Прашања за авторски права. Ви благодариме за соработката. --Brainmachinewtf? 17:38, 15 јули 2009 (UTC)

Не беше посочен извор за Слика:Mipecadobanner.jpg

уреди
 

Ви благодариме за подигнувањето на Слика:Mipecadobanner.jpg. Страницата за опис на датотеката моментално не дава информации за тоа кој ја создал содржината, што спречува да се одреди статусот на авторските права врз неа. Ако не сте ја создале оваа датотека вие, ќе мора да го наведете сопственикот на авторските права. Ако сте ја нашле сликата на некое веб-место, тогаш би било доволно да доставите врска до веб-местото од каде што е земена сликата, заедно со условите за употреба на нивната содржина што се наведени на тоа веб-место. Меѓутоа, ако сопственикот на авторските права не е самиот издавач на веб-местото, треба да го дознаете сопственикот на авторските права.

Покрај додавање на изворот, ве молиме додадете и соодветна ознака за лиценцата што ни дозволува да ја користиме сликата, ако не е веќе додадена. Ако сликата, звукот или видео-клипот сте го направиле вие, тогаш можете да ја поставите ознаката {{Јд-јас}} или {{ГЛСД-корисник}}. Ако мислите дека датотеката спаѓа во неслободна содржина, искористете ознака како {{неслободна праведна употреба во|име-на-статија}} или една од ознаките наведени кај Википедија:Лиценци за слики#Праведна употреба. Видете Википедија:Лиценци за слики за целосен список на ознаки за авторски права и лиценци што може да ги користите.

Ако сте подигнале и други датотеки, ве молиме проверете дали сте го навеле нивниот извор и сте ги означиле правилно. Можете да погледнете список на датотеки што сте ги подигнале со кликнување овде. Сликите без извор и ознака може да бидат избришани една недела по откако биле означени како проблематични. Ако сликата е означена како неслободна, тогаш сликата ќе биде избришана 48 часа по 00:55, 29 јули 2009 (UTC). Ако имате било какви прашања, слободно прашајте некој администратор или обратете се до Википедија:Прашања за авторски права. Ви благодариме за соработката. ----Brainmachinewtf? 00:55, 29 јули 2009 (UTC)

Не беше посочен извор за Слика:Valientes.jpg

уреди
 

Ви благодариме за подигнувањето на Слика:Valientes.jpg. Страницата за опис на датотеката моментално не дава информации за тоа кој ја создал содржината, што спречува да се одреди статусот на авторските права врз неа. Ако не сте ја создале оваа датотека вие, ќе мора да го наведете сопственикот на авторските права. Ако сте ја нашле сликата на некое веб-место, тогаш би било доволно да доставите врска до веб-местото од каде што е земена сликата, заедно со условите за употреба на нивната содржина што се наведени на тоа веб-место. Меѓутоа, ако сопственикот на авторските права не е самиот издавач на веб-местото, треба да го дознаете сопственикот на авторските права.

Покрај додавање на изворот, ве молиме додадете и соодветна ознака за лиценцата што ни дозволува да ја користиме сликата, ако не е веќе додадена. Ако сликата, звукот или видео-клипот сте го направиле вие, тогаш можете да ја поставите ознаката {{Јд-јас}} или {{ГЛСД-корисник}}. Ако мислите дека датотеката спаѓа во неслободна содржина, искористете ознака како {{неслободна праведна употреба во|име-на-статија}} или една од ознаките наведени кај Википедија:Лиценци за слики#Праведна употреба. Видете Википедија:Лиценци за слики за целосен список на ознаки за авторски права и лиценци што може да ги користите.

Ако сте подигнале и други датотеки, ве молиме проверете дали сте го навеле нивниот извор и сте ги означиле правилно. Можете да погледнете список на датотеки што сте ги подигнале со кликнување овде. Сликите без извор и ознака може да бидат избришани една недела по откако биле означени како проблематични. Ако сликата е означена како неслободна, тогаш сликата ќе биде избришана 48 часа по 00:57, 29 јули 2009 (UTC). Ако имате било какви прашања, слободно прашајте некој администратор или обратете се до Википедија:Прашања за авторски права. Ви благодариме за соработката. ----Brainmachinewtf? 00:57, 29 јули 2009 (UTC)

Кога подигнуваш филмски постери...

уреди

...употреби го шаблонот {{Ф плакат}} (види му ја документацијата за детали) за брзо и лесно создавање на описи/праведна употреба. Поздрав --Brainmachinewtf? 16:35, 6 август 2009 (UTC)

Викимедија Македонија

уреди

Здраво. Ве известуваме дека во последните неколку месеци се трудиме да основаме здружение Викимедија Македонија, коешто ќе има за цел да ја промовира Википедија на македонски јазик и останатите Викимедија проекти. Доколку сте заинтересирани, додаете го Вашето корисничко име овде. Доколку немате отворено корисничка сметка на Мета, сторете го тоа и притоа внимавајте да биде идентична како на Википедија.--Kiril Simeonovski (разговор) 13:29, 8 август 2009 (UTC)

Се надевам дека ја прочитавте оваа порака. Секоја подршка ни е добредојдена. Се надеваме дека промоцијата на Википедија на македнски ќе биде многу поголема по основањето на оваа организација, а со тоа и местото на македонскиот јазик во светски рамки ќе биде подобрено.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:16, 16 август 2009 (UTC)

Предновогодишна Вики средба

уреди

Здраво. Сакам да Ве известам дека во вторник, 29 декември 2009 во Скопје ќе се одржи Вики средба на која ќе бидат разгледани случувањата во 2009 и ќе се изнесат сите коментари, предлози и очекувања во новата 2010. Доколку сте заинтересирани да присуствувате, Вашето присуство може да го потврдите на соодветната страницата. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:30, 25 декември 2009 (UTC)

Филмска награда

уреди
  Филмска награда
Jaс, Kiril Simeonovski, Ви доделувам Вам ESC, награда за Вашата напорна работа во врска со создавањето и одржувањето на статии поврзани со филмот. Випожелувам успешна работа и понатаму!--Kiril Simeonovski (разговор) 20:37, 7 февруари 2010 (UTC)

Одлична работа!--Kiril Simeonovski (разговор) 20:37, 7 февруари 2010 (UTC)

Не беше посочен извор за Слика:Barcelona city.jpg

уреди
 

Ви благодариме за подигнувањето на Слика:Barcelona city.jpg. Страницата за опис на датотеката моментално не дава информации за тоа кој ја создал содржината, што спречува да се одреди статусот на авторските права врз неа. Ако не сте ја создале оваа датотека вие, ќе мора да го наведете сопственикот на авторските права. Ако сте ја нашле сликата на некое веб-место, тогаш би било доволно да доставите врска до веб-местото од каде што е земена сликата, заедно со условите за употреба на нивната содржина што се наведени на тоа веб-место. Меѓутоа, ако сопственикот на авторските права не е самиот издавач на веб-местото, треба да го дознаете сопственикот на авторските права.

Покрај додавање на изворот, ве молиме додадете и соодветна ознака за лиценцата што ни дозволува да ја користиме сликата, ако не е веќе додадена. Ако сликата, звукот или видео-клипот сте го направиле вие, тогаш можете да ја поставите ознаката {{Јд-јас}} или {{ГЛСД-корисник}}. Ако мислите дека датотеката спаѓа во неслободна содржина, искористете ознака како {{неслободна праведна употреба во|име-на-статија}} или една од ознаките наведени кај Википедија:Лиценци за слики#Праведна употреба. Видете Википедија:Лиценци за слики за целосен список на ознаки за авторски права и лиценци што може да ги користите.

Ако сте подигнале и други датотеки, ве молиме проверете дали сте го навеле нивниот извор и сте ги означиле правилно. Можете да погледнете список на датотеки што сте ги подигнале со кликнување овде. Сликите без извор и ознака може да бидат избришани една недела по откако биле означени како проблематични. Ако сликата е означена како неслободна, тогаш сликата ќе биде избришана 48 часа по 16:32, 19 јули 2010 (CEST). Ако имате било какви прашања, слободно прашајте некој администратор или обратете се до Википедија:Прашања за авторски права. Ви благодариме за соработката. --Brainmachine (разговор) 16:32, 19 јули 2010 (CEST)Одговори

Лидери по година

уреди

Здраво. Со создавањето на ВикиПроектот Години, започна иницијативата за пополнување на статиите за години на Википедија на македнски јазик. Првата активност е пополнување на списоците за лидери на држави по години. Доколку сте заинтересирани да помогнете во извршувањето на оваа задача, може да се пријавите на страницата наменета за оваа активност, на која и може да дадете свој коментар. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 20:27, 13 октомври 2010 (CEST)Одговори

10 години Википедија

уреди
        Здраво, ESC!
Голема благодарност за Вашите придонеси на Википедија, која веќе 10 години е со нас и нуди слободен пристап кон слободното знаење. По тој повод, насекаде во светот ќе бидат организирани настани за прослава на овој јубилеј, а прослава ќе се одржи и во Скопје на 15 јануари 2010 година во кафе-барот Ла кања во Старата скопска чаршија. Повеќе информации за настанот може да добиете на страницата посветена на истиот. Во рамките на настанот ќе биде организирана и Вики средба, на која како и обично Вашето присуство може да го најавите на соодветната страница. Се надевам дека ќе присуствувате на оваа прослава и ќе се запознаете со многу останати корисници, кои придонесуваат за споделување на знаењето како и Вие.

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 00:12, 13 јануари 2011 (CET)Одговори

Покана за Вики средба

уреди
      Здраво, ESC!
Сакам да Ве известам дека на 7 јуни 2011, во Скопје ќе се одржи Вики средба, па по тој повод Ве поканувам доколку сте во можност да присуствувате. Целта како и на секоја Вики средба е дружење и запознавање на корисниците кои постојано соработуваат уредувајќи на Википедија, како и дискутирање на теми поврзани и неповрзани со Википедија. Повеќе информации за средбата може да добиете на соодветната страница.

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 03:34, 4 јуни 2011 (CEST)Одговори

ВикиПроект: Филм

уреди

Со задоволство ве известуваме дека ВикиПроектот:Филм е реактивиран и поради ваше претходно учество ве покануваме повторно да се придружите. Оставете го вашиот коментар на почетната дискусија на страницата за разговор и запознајте се со сите новости читајќи ја новата проектна страница. Огромен поздрав и очекуваме ваше учество. --Макс(разговор) 17:47, 12 август 2012 (CEST)Одговори