Австралазија на Олимписките игри

Австралазија — име на комбинираната екипа на спортисти од Австралија и Нов Зеланд кои се натпреварувале заедно на игрите во 1908 и 1912 година. Кога олимписките игри продолжиле во 1920 по Првата светска војна, двете држави испратиле одделни екипи на игрите.

Австралазија на Олимписките игри

Олимписко знаме на Австралазија
МОК-код   ANZ
Олимписка историја
Летни олимпијади
Други поврзани настапи
Австралија (1896–1904, 1920–)
Нов Зеланд (1920–)
Поврзано: Австралија на Олимписките игри и Нов Зеланд на Олимписките игри

Освојувачи на медалиУреди

Екипата на Австралазија освоила вкупно дванаесет медали на двете Олимпијади на кои се натпреварувала, главно во пливање. Еден натпреварувач од Нов Зеланд освоил медал на игрите во 1908 (Хари Кер, бронзен медал во атлетика), и двајца на игрите во 1912 (Малколм Чемпион, златен медал во пливање и Тони Вилдинг, бронзен медал во тенис); сите останати освојувачи на медали биле австралијци.

Медал Натпреварувач Олимпијада Спорт Дисциплина
  Златен Репрезентација на Австралија Лондон 1908 Рагби машки турнир
  Сребрен Бејкер, РеџиналдРеџиналд Бејкер Лондон 1908 Бокс средна категорија
  Сребрен Борепејр, ФренкФренк Борепејр Лондон 1908 Пливање 400 метри краул
  Бронзен Кер, ХариХари Кер Лондон 1908 Атлетика 3.500 метри одење
  Бронзен Борепејр, ФренкФренк Борепејр Лондон 1908 Пливање 1500 метри краул
  Златен Дјурак, ФаниФани Дјурак Стокхолм 1912 Пливање 100 метри краул
  Златен Хили, СесилСесил Хили
Малколм Чемпион
Лесли Бордмен
Харолд Хардвик
Стокхолм 1912 Пливање штафета 4x200 метри краул
  Сребрен Хили, СесилСесил Хили Стокхолм 1912 Пливање 100 метри краул
  Сребрен Вајли, МинаМина Вајли Стокхолм 1912 Пливање 100 метри краул
  Бронзен Харолд Хардвик Стокхолм 1912 Пливање 1500 метри краул
  Бронзен Харолд Хардвик Стокхолм 1912 Пливање 400 метри краул
  Бронзен Вилдинг, ТониТони Вилдинг Стокхолм 1912 Тенис мажи поединечно во сала

Медали по игриУреди

Олимпијада Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Лондон 1908 1 2 2 5
Стокхолм 1912 2 2 3 7
Вкупно 3 4 5 12

Медали по спортУреди

Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Пливање 2 3 3 8
Рагби 1 0 0 1
Бокс 0 1 0 1
Атлетика 0 0 1 1
Тенис 0 0 1 1
Вкупно 3 4 5 12

НаводиУреди

  • „Olympic Medal Winners“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2006-11-18.
  • Medal Count for ANZ at DatabaseOlympics.com