Нижеполе

(Пренасочено од Нижополе)

Нижеполе — село во Општина Битола, во околината на градот Битола. Сместено е на падините на Баба Планина, во дел од регионот Пелагонија.

Нижеполе
Нижеполе is located in Македонија
Нижеполе
Местоположба на Нижеполе во Македонија
Координати 41°0′39″N 21°14′44″E / 41.01083° N; 21.24556° E / 41.01083; 21.24556Координати: 41°0′39″N 21°14′44″E / 41.01083° N; 21.24556° E / 41.01083; 21.24556
Општина Битола
Население 186 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 02082
Надм. вис. 1100 м
Нижеполе на општинската карта
Нижеполе во Општина Битола.svg

Атарот на Нижеполе во рамките на општината
Commons-logo.svg Нижеполе на Ризницата
Селската црква и училиштето на грчката пропаганда во почетокот на XX век
Викенд куќа во селото

Географиja и местоположбаУреди

Селото Нижеполе се наоѓа на 1.100 метри надморска височина на ридско-планински терени на планината Баба. Оддалечено е 9,5 километри југозападно од Битола.

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Нижеполе имало 2.030 жители, од кои 1.590 Власи, 250 Албанци христијани и 190 Македонци.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Нижеполе имало 160 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија и 780 Власи патријаршисти и функционираат грчко и влашко училиште.[2]

Во 1961 година селото има 577 жители, додека во 1994 година има само 231 жител.

Според пописот од 2002 година, селото Нижеполе брои 186 жители, од кои:[3]

Националност Вкупно
Македонци 47
Албанци 30
Турци 4
Роми 0
Власи 105
Срби 0
Бошњаци 0
други 0

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[4]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 574
1953 155 107 20 289 ... 48 619
1961 123 118 ... ... ... 336 577
1971 137 118 3 ... ... 254 512
1981 106 127 250 ... 22 505
1991 53 81 5 111 7 257
1994 51 51 4 121 2 231
2002 47 30 4 105 186

РодовиУреди

Како еден од најстарите албански родови во целиот битолски крај се споменува родот Баху (24 куќи) доселен во Нижополе. По потекло е од селото Ќинали кај Колоња.

Нижеполе е македонско-влашко-албанско-каракачанско село.

 • Македонски родови во селото се: Илковци (5 к.), Чочорци (4 к.), Таневци (2 к.), Бараковци (2 к.), Тотули (2 к.), Лито (1 к.) и Таловци (1 к.) овие родови изгледа се староседелски, за нив никој не знае да се доселени однекаде; Анѓелевци (1 к.) доселени се од селото Цер, Железник; Тасевци (1 к.) доселени се од Ѓавато.
 • Влашки родови во селото се: Тони (8 к.), Џани (7 к.), Музеќари (6 к.), Чолаку (5 к.), Пула (2 к.), Ќоса (1 к.) и Капрен (1 к.) родот Музеќари е доселен за време на Балканските војни од Музекија (Албанија). Останатите влашки родови се доселени од Москполе и Грамос.
 • Албански род во селото е: Баху (20 к.) се доселил основачот на родот Бахо, тоа било во втората половина на XVIII век. Местото од каде се доселил било Ќинали во Колоња (Албанија). Го знаат следното родословие: Ќерим (жив на 73 г. во 1950-тите) Ибраим-Мамут-Алим-Бахо, кој дошол.
 • Каракачански родови во селото се: Козаровци (3 к.), Тако (3 к.) и Никола (1 к.). Зборуваат грчки, но тука брзо го научиле и влашкиот јазик. Во Нижеполе целосно се населиле во 1930 година, пред тоа со стоката на лето престојувале на Пелистер, додека зимата ја поминувале во околината на Гевгелија.[5]

Општествени установиУреди

Цркви[6]
 • Црква „Св. Атанасиј“ - се наоѓа под врвот Пелистер. До неа од селото се стигнува за 45 минути пешачење. Датира од XIX век со автентичен иконостас, мал конак и простор за одмор. Во близина се наоѓа чешма со изворска вода пред која се отвара прекрасен видик на пелагониската котлина;
 • Црква „Св. Петка“ - се наоѓа во месноста Гргули и датира од XIX век. Се наоѓа на 10 минути оддалеченост од центарот на селото, во внатрешноста на црквата има извор на света лековите вода;
 • Црква „Св. Јован Златоуст“ - главна манастирска црква на ставропигијалниот манастир. Изградена во 2006 и е центар на расколничката ПОА во Македонија[7].
Археолошки наоѓалишта[8]

Во селото има подрачно основно училиште кое е дел на ЦОУ „Д-р Трифун Пановски“ од Битола.

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 130 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[9]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 165 гласачи.[10]

Културни и природни знаменитостиУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

Селото се наоѓа на границата со Националниот Парк „Пелистер“ и е на само 10 км од градот Битола и претставува важна дестинација за рекреативците и другите туристи од регионот и државата, но исто така и соседните земји особено Грција и Албанија. Бројните излетнички места, планинарски патеки и скијачки терени со кои изобилува околината привлекуваат илјадници посетители преку текот на целата година. Селото дава можности за развој на повеќе видови традиционален или алтернативен туризам и одлични услови за зимски и летен туризам. Во развојот на туризмот може да се искористи и населението од самото село особено за производство на здрава храна или во функција на агро-туризмот.

ГалеријаУреди

НаводиУреди

 1. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.207
 2. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.114-115.
 3. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 29 април 2016.
 4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 5. „36 Битољско-прилепска котлина, Ј. Трифуноски.pdf“. Google Docs. Посетено на 2019-01-01.
 6. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
 7. „Прослава на празникот Животоприемен извор во ставропигијалниот манастир „Св. Јован Златоуст". 10 април 2010. Посетено на 2011-01-09.
 8. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678
 9. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 10. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. „Заврши десеттата Mеѓународна ликовна колонија „Нижо Поле". МИА. 2009. Посетено на 2011-01-09.

Надворешни врскиУреди