Колоња е општина во округот Корча, Југоисточна Албанија. Беше создадена во јуни 2015 во соединување на следниве поранешни општини: Бармаш, Члирим, Ерсека, Лесковик, Молас, Новосело, Центар Ерсека и Центар Лесковик. Седиште на општината е градот Ерсека.[1] Населението брои 11,070 (попис 2011), а површината 846.06 км2.[2] Површината се совпаѓа со поранешниот округ Колоња.

Колоња
населено место
Водопад во близина на Колоња
Водопад во близина на Колоња
Колоња is located in Албанија
Колоња
Колоња
Координати: 40°18′N 20°38′E / 40.300° СГШ; 20.633° ИГД / 40.300; 20.633
Земја Албанија
ОбластКорча
Население (2011)
 • општина11.070
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.ER

Наводи уреди

  1. Law nr. 115/2014
  2. „Interactive map administrative territorial reform“. Архивирано од изворникот на 2017-01-12. Посетено на 2015-08-15.