Москополе

село во Албанија

Москополе (албански: Voskopjë, Воскопоја, Moscopole и Moscopolea, грчки: Μοσχόπολη) — некогашен стар град од околу 60000-70000 жители, а денес планинско село со население 700 жители (2000 г.). Населението главно се занимава со сточарство и е со мешан состав, односно живеат Власи и Албанци. Селото се наоѓа на 21 км од Горица (Корча), на планината Островица во јужна Албанија, на надморска височина од 1.160 м[1].

Москополе
Voskopjë
општина
Црквата „Св. Никола“ во Москополе
Црквата „Св. Никола“ во Москополе
Москополе is located in Албанија
Москополе
Москополе
Координати: 40°38′0″N 20°35′25″E / 40.63333° СГШ; 20.59028° ИГД / 40.63333; 20.59028
Земја Албанија
ОбластГорица
Укината1788 (како град)
Население (2011)
 • Вкупно1.058
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.KO
Мреж. местоvoskopoja.al
Фрески во црквата од зографот Давид Селенички

Некогаш ова бил голем, просперитетен и развиен град со значаен број жители, трговија, занаетчиство и врски во далечни краеви. Во 1788 г. е уништен од Али Паша Јанински поради поддршката на населението за Пелопонеското востание.

Географија

уреди

Историја

уреди

Население во минатото

уреди
  • 1750: 45.000
  • 1788: 50-60.000
  • 2000: 700

Култура

уреди

Личности

уреди

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. Нида Бога: Москополе. Преводач: Николай Кюркчиев, София 2000 ISBN 9-54737-124-Х

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди